Interaktivt kort

Kort over USA og Canada

Se de 50 delstater og Canadas 13 provinser og territorier på et kort som du kan zoome ind på, med alle delstaternes og provinsernes hovedstæder, de største byer, interstate-motorvejene og Trans-Canada Highway. Klik på en delstat eller provins for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over USA og Canada til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over USA og Canada med byer, kortet over delstaterne med deres hovedstæder og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over USA og Canada med byer

Kort over USA og Canada med delstater og hovedstæder

Stumt kort over USA og Canada

Fakta i korte træk

Største by
New York (8.584.629)
Indbyggere
382.742.865 (2025)
Areal
17.939.744 km²
Delstater, provinser og territorier
63
Delstat, provins eller territorium med flest indbyggere
Californien (39.355.309)
Delstat, provins eller territorium med størst areal
Nunavut, 1.836.994 km²
Kort over USA og Canada med delstaterne og de største byer
Kort over USA og Canada med delstaterne og de største byer

Om USA og Canada

USA og Canada deler verdens længste landegrænse: næsten 9.000 km fra Atlanterhavet til Stillehavet og langs Alaska. Kortet viser de 50 delstater og Canadas 10 provinser og 3 territorier med alle delstaternes og provinsernes hovedstæder.

USA og Canada har 382.742.865 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 17.939.744 km². Den største by er New York (New York) med 8.584.629 indbyggere.

Af delstaterne, provinserne og territorierne har Californien flest indbyggere (39.355.309) og Nunavut færrest (41.830); Nunavut har det største areal (1.836.994 km²) og Rhode Island det mindste (2.678 km²). Hawaii vises på et eget kort.

De største byer i USA og Canada

De 25 største byer. Alle byerne (2.275) findes på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByDelstat, provins eller territoriumIndbyggere
1New YorkNew York8.584.629
2Los AngelesCalifornien3.869.089
3TorontoOntario3.271.830
4ChicagoIllinois2.731.585
5HoustonTexas2.397.315
6MontréalQuébec1.915.366
7PhoenixArizona1.665.481
8CalgaryAlberta1.612.834
9PhiladelphiaPennsylvania1.574.281
10San AntonioTexas1.548.422
11San DiegoCalifornien1.406.106
12DallasTexas1.329.491
13EdmontonAlberta1.238.295
14OttawaOntario1.188.114
15Fort WorthTexas1.028.117
16JacksonvilleFlorida1.017.689
17AustinTexas1.002.632
18San JoseCalifornien989.814
19CharlotteNorth Carolina964.784
20ColumbusOhio938.396
21IndianapolisIndiana901.116
22WinnipegManitoba850.260
23San FranciscoCalifornien826.079
24SeattleWashington784.777
25BramptonOntario777.759

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Delstater, provinser og territorier

Alle delstater, provinser og territorier (63) med deres hovedstæder. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Delstater, provinser og territorier. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Montgomery5.193.088131.185
Juneau737.2701.479.017
Edmonton5.029.346634.658
Phoenix7.623.818294.366
Little Rock3.114.791134.660
Victoria5.697.536920.687
Sacramento39.355.309403.673
Denver6.012.561268.419
Hartford3.688.49612.542
Dover1.059.9525.047
Tallahassee23.462.518138.964
Atlanta11.302.748149.485
Honolulu1.432.82016.634
Boise2.029.733214.050
Springfield12.719.141143.778
Indianapolis6.973.33392.787
Des Moines3.238.387144.659
Topeka2.977.220211.754
Frankfort4.606.864102.267
Baton Rouge4.618.189111.930
Augusta1.414.87479.888
Winnipeg1.509.702540.310
Annapolis6.265.34725.152
Boston7.154.08420.204
Lansing10.127.884146.620
Saint Paul5.830.405206.245
Jackson2.954.160121.534
Jefferson City6.270.541178.052
Helena1.144.694376.973
Lincoln2.018.006198.950
Carson City3.282.188284.537
Fredericton869.68271.248
Concord1.415.34223.190
Trenton9.548.21519.049
Santa Fe2.125.498314.199
Albany20.002.427122.049
St. John’s549.911358.170
Raleigh11.197.968125.936
Bismarck799.358178.694
Yellowknife45.9501.127.712
Halifax1.093.24552.825
Iqaluit41.8301.836.994
Columbus11.900.510105.824
Oklahoma City4.123.288177.664
Toronto16.258.260892.412
Salem4.273.586248.630
Harrisburg13.059.432115.882
Charlottetown182.6575.681
Québec9.058.2971.298.600
Providence1.114.5212.678
Regina1.266.959577.060
Columbia5.570.27477.866
Pierre935.094196.342
Nashville7.315.076106.792
Austin31.709.821676.686
Salt Lake City3.538.904213.922
Montpelier644.66323.873
Richmond8.880.107102.258
Olympia8.001.020172.119
Charleston1.766.14762.266
Madison5.972.787140.293
Cheyenne588.753251.458
Whitehorse48.278472.345

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Delstater, byernes beliggenhed og veje: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Regioner og divisioner: US Census Bureau.