Interaktivt kort

Kort over delstaten Washington

Se alle counties og byer i delstaten Washington på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Washington til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Washington med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Washington med byer

Kort over delstaten Washington med counties

Stumt kort over delstaten Washington

Fakta i korte træk

Hovedstad
Olympia
Største by
Seattle (784.777)
Indbyggere
8.001.020 (2025)
Areal
172.119 km²
Counties i delstaten Washington
39
County med flest indbyggere
King County (2.344.939)
County med størst areal
Okanogan County, 13.639 km²
Kort over Washington med de største byer
Kort over Washington med de største byer

Om delstaten Washington

Delstaten Washington har 8.001.020 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 172.119 km². På kortet: 39 counties, 212 byer (city), 69 towns og 358 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Olympia, og den største by er Seattle (784.777 indbyggere). Delstaten Washington grænser op til Idaho og Oregon og til den canadiske provins British Columbia.

Af countyerne har King County flest indbyggere (2.344.939) og Garfield County færrest (2.416); Okanogan County har det største areal (13.639 km²) og San Juan County det mindste (450 km²).

De største byer i delstaten Washington

De 25 største byer. Du finder dem alle (639) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1SeattleKing County784.777
2SpokaneSpokane County230.783
3TacomaPierce County229.816
4VancouverClark County199.698
5BellevueKing County154.193
6KentKing County134.871
7EverettSnohomish County113.567
8Spokane ValleySpokane County108.405
9RentonKing County104.975
10Federal WayKing County99.729
11YakimaYakima County97.458
12KirklandKing County97.410
13BellinghamWhatcom County96.395
14KennewickBenton County88.366
15AuburnKing County86.301
16PascoFranklin County82.848
17RedmondKing County82.506
18MarysvilleSnohomish County77.686
19ShorelineKing County66.542
20SammamishKing County66.110
21RichlandBenton County65.258
22South HillPierce County64.708*
23LakewoodPierce County62.755
24LaceyThurston County58.833
25OlympiaThurston County56.724

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i delstaten Washington

Alle counties (39) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i delstaten Washington. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Ritzville21.4884.986
Asotin22.5451.647
Prosser221.7224.403
Wenatchee81.9417.566
Port Angeles78.2024.503
Vancouver532.1191.628
Dayton4.1412.250
Kelso114.8852.956
Waterville46.4734.712
Republic7.5175.706
Pasco102.6123.216
Pomeroy2.4161.841
Ephrata105.7276.940
Montesano78.1444.925
Coupeville85.657540
Port Townsend33.9704.672
Seattle2.344.9395.480
Port Orchard283.3741.023
Ellensburg48.8035.950
Goldendale24.3314.848
Chehalis88.0626.223
Davenport11.9825.984
Shelton71.1652.485
Okanogan45.23013.639
South Bend24.3572.417
Newport14.4573.627
Tacoma946.2884.320
Friday Harbor18.577450
Mount Vernon132.9754.481
Stevenson12.6694.295
Everett870.6565.404
Spokane558.3444.569
Colville49.6686.416
Olympia304.2611.871
Cathlamet4.873681
Walla Walla62.3613.289
Bellingham236.3925.460
Colfax48.5125.592
Yakima259.18511.123

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.