Interaktivt kort

Kort over USA

Alle 50 delstater på et kort over USA du kan zoome i, med Alaska og Hawaii. Tryk eller klik på en delstat for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal og region. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Delstater
50
Største delstat
Alaska, 1.724.220 km²
Mindste delstat
Rhode Island, 4.001 km²
Delstat med flest indbyggere
Californien (39.355.309)
Højeste bjerg
Denali, 6.190 m
Længste flod
Missouri, 4.088 km
Kort over USA: alle delstater med navn
Kort over USA: alle delstater med navn

Øv dig på kortet over USA

USA i tal

USA har 50 delstater med omkring 341 millioner indbyggere på 9.848.986 km².

Målt på areal er Alaska den største delstat med 1.724.220 km², omkring 18 % af det samlede areal; den mindste er Rhode Island med 4.001 km².

Flest indbyggere har Californien, omkring 39,4 millioner (12 % af hele befolkningen), og færrest Wyoming, omkring 588.753. Tættest befolket er New Jersey med omkring 423 indbyggere pr. km².

USA’s delstater og deres hovedstæder

Alle 50 delstater med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

USA: delstater, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Montgomery5.193.088135.767
Juneau737.2701.724.220
Phoenix7.623.818295.220
Little Rock3.114.791137.781
Sacramento39.355.309423.965
Denver6.012.561269.605
Hartford3.688.49614.358
Dover1.059.9526.446
Tallahassee23.462.518184.934
Atlanta11.302.748153.905
Honolulu1.432.82028.412
Boise2.029.733216.442
Springfield12.719.141149.995
Indianapolis6.973.33394.331
Des Moines3.238.387145.746
Topeka2.977.220213.099
Frankfort4.606.864104.651
Baton Rouge4.618.189135.652
Augusta1.414.87491.633
Annapolis6.265.34732.131
Boston7.154.08427.335
Lansing10.127.884250.486
Saint Paul5.830.405225.182
Jackson2.954.160125.449
Jefferson City6.270.541180.540
Helena1.144.694380.840
Lincoln2.018.006200.329
Carson City3.282.188286.377
Concord1.415.34224.216
Trenton9.548.21522.583
Santa Fe2.125.498314.925
Albany20.002.427141.306
Raleigh11.197.968139.389
Bismarck799.358183.109
Columbus11.900.510116.098
Oklahoma City4.123.288181.038
Salem4.273.586254.799
Harrisburg13.059.432119.279
Providence1.114.5214.001
Columbia5.570.27482.940
Pierre935.094199.729
Nashville7.315.076109.116
Austin31.709.821695.668
Salt Lake City3.538.904219.885
Montpelier644.66324.903
Richmond8.880.107110.786
Olympia8.001.020184.668
Charleston1.766.14762.755
Madison5.972.787169.636
Cheyenne588.753253.326

De 50 delstater. Washington D.C. er et føderalt distrikt, ikke en delstat, og er gråt; Alaska og Hawaii vises i felterne nederst til venstre, ikke i målestok.

Kilder

  • Indbyggertal: US Census Bureau, befolkningsskøn Vintage 2025 (1. juli 2025).
  • Areal: delstaternes geografi fra US Census Bureau (januar 2026), samlet areal inklusive indlands- og kystvand.
  • Hovedstæder og regioner: US Census Bureau og delstaternes officielle kilder.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.