Interaktivt kort

Kort over delstaten New York

Se alle counties og byer i delstaten New York på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten New York til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten New York med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten New York med byer

Kort over delstaten New York med counties

Stumt kort over delstaten New York

Fakta i korte træk

Hovedstad
Albany
Største by
New York (8.584.629)
Indbyggere
20.002.427 (2025)
Areal
122.049 km²
Counties i delstaten New York
62
County med flest indbyggere
Kings County (2.653.963)
County med størst areal
St. Lawrence County, 6.940 km²
Kort over New York med de største byer
Kort over New York med de største byer

Om delstaten New York

Delstaten New York har 20.002.427 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 122.049 km². På kortet: 62 counties, 62 byer (city), 532 landsbyer (village) og 697 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Albany, og den største by er New York (8.584.629 indbyggere). Delstaten New York grænser op til Connecticut, Massachusetts, New Jersey, Pennsylvania og Vermont og til de canadiske provinser Ontario og Québec.

Af countyerne har Kings County flest indbyggere (2.653.963) og Hamilton County færrest (5.006); St. Lawrence County har det største areal (6.940 km²) og New York County det mindste (59 km²).

De største byer i delstaten New York

De 25 største byer. Du finder dem alle (1.291) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1New YorkKings County8.584.629
2BuffaloErie County274.613
3YonkersWestchester County212.603
4RochesterMonroe County206.108
5SyracuseOnondaga County144.896
6AlbanyAlbany County101.698
7New RochelleWestchester County85.864
8CheektowagaErie County76.829*
9Mount VernonWestchester County72.304
10SchenectadySchenectady County69.471
11UticaOneida County62.978
12White PlainsWestchester County62.871
13BrentwoodSuffolk County62.387*
14HempsteadNassau County59.819
15Tonawanda TownErie County57.431*
16LevittownNassau County51.758*
17IrondequoitMonroe County51.043*
18TroyRensselaer County50.912
19Niagara FallsNiagara County47.255
20Kiryas JoelOrange County47.147
21BinghamtonBroome County46.418
22West SenecaErie County45.500*
23FreeportNassau County44.174
24HicksvilleNassau County43.869*
25West BabylonSuffolk County43.213*

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i delstaten New York

Alle counties (62) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i delstaten New York. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Albany321.2251.354
Belmont46.8002.666
1.406.332109
Binghamton195.7361.828
Little Valley75.3903.388
Auburn74.3651.791
Mayville124.1262.746
Elmira80.4151.055
Norwich45.7152.314
Plattsburgh78.1382.688
Hudson60.1681.644
Cortland45.8501.292
Delhi44.3053.736
Poughkeepsie300.7082.061
Buffalo946.7412.701
Elizabethtown36.4384.647
Malone46.5004.220
Johnstown52.2161.283
Batavia58.4161.277
Catskill47.2381.676
Lake Pleasant5.0064.448
Herkimer59.2193.653
Watertown111.5403.284
2.653.963180
Lowville26.4793.306
Geneseo61.4381.636
Wampsville67.1201.696
Rochester750.5061.701
Fonda50.0461.044
Mineola1.398.939737
New York City1.664.86259
Lockport208.9121.353
Utica226.3923.140
Syracuse466.5842.016
Canandaigua113.1301.668
Goshen417.6692.103
Albion39.8251.013
Oswego118.5692.465
Cooperstown60.5892.594
Carmel99.028596
2.358.182282
Troy160.5101.690
501.290149
New City357.397450
Ballston Spa241.3432.098
Schenectady162.581530
Schoharie30.1761.611
Watkins Glen16.924850
Waterloo32.883838
Canton105.4886.940
Bath91.8553.601
Riverhead1.546.0902.359
Monticello80.5862.507
Owego47.4531.344
Ithaca104.0471.229
Kingston183.3302.912
Queensbury65.0202.246
Fort Edward59.3532.153
Lyons91.2501.564
White Plains1.015.7431.116
Warsaw39.7411.535
Penn Yan24.547876

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.