Interaktivt kort

Kort over Pennsylvania

Se alle counties og byer i Pennsylvania på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Pennsylvania til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Pennsylvania med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Pennsylvania med byer

Kort over Pennsylvania med counties

Stumt kort over Pennsylvania

Fakta i korte træk

Hovedstad
Harrisburg
Største by
Philadelphia (1.574.281)
Indbyggere
13.059.432 (2025)
Areal
115.882 km²
Counties i Pennsylvania
67
County med flest indbyggere
Philadelphia County (1.574.281)
County med størst areal
Lycoming County, 3.183 km²
Kort over Pennsylvania med de største byer
Kort over Pennsylvania med de største byer

Om Pennsylvania

Pennsylvania har 13.059.432 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 115.882 km². På kortet: 67 counties, 59 byer (city), 1 town, 952 boroughs, 148 townships og 875 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Harrisburg, og den største by er Philadelphia (1.574.281 indbyggere). Pennsylvania grænser op til Delaware, Maryland, New Jersey, New York, Ohio og West Virginia.

Af countyerne har Philadelphia County flest indbyggere (1.574.281) og Cameron County færrest (4.211); Lycoming County har det største areal (3.183 km²) og Montour County det mindste (338 km²).

De største byer i Pennsylvania

De 25 største byer. Du finder dem alle (2.035) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1PhiladelphiaPhiladelphia County1.574.281
2PittsburghAllegheny County307.632
3AllentownLehigh County126.044
4ReadingBerks County95.832
5ErieErie County91.838
6Upper DarbyDelaware County85.458
7BethlehemNorthampton County79.644
8ScrantonLackawanna County75.514
9Lower MerionMontgomery County64.691
10BensalemBucks County62.783
11AbingtonMontgomery County58.656
12LancasterLancaster County58.366
13Lower PaxtonDauphin County55.564
14LevittownBucks County52.699*
15HaverfordDelaware County50.997
16HarrisburgDauphin County50.522
17YorkYork County45.342
18Wilkes-BarreLuzerne County44.523
19AltoonaBlair County42.347
20HempfieldWestmoreland County41.421
21State CollegeCentre County40.844
22CheltenhamMontgomery County38.498
23Upper MerionMontgomery County36.674
24NorristownMontgomery County35.911
25HampdenCumberland County35.401

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Pennsylvania

Alle counties (67) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Pennsylvania. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Gettysburg107.5941.343
Pittsburgh1.225.0351.891
Kittanning63.6981.692
Beaver166.0321.126
Bedford47.4802.621
Reading440.0722.218
Hollidaysburg119.5411.360
Towanda59.6002.972
Doylestown647.8281.565
Butler200.1692.045
Ebensburg128.9681.782
Emporium4.2111.026
Jim Thorpe65.868988
Bellefonte157.3932.868
West Chester557.1161.944
Clarion36.6801.556
Clearfield78.1002.966
Lock Haven37.8702.304
Bloomsburg66.1931.252
Meadville81.7922.622
Carlisle277.2701.413
Harrisburg293.3511.359
Media580.937476
Ridgway29.9262.142
Erie265.8322.069
Uniontown123.0212.048
Tionesta6.6141.107
Chambersburg160.6522.000
McConnellsburg14.4831.133
Waynesburg33.8851.492
Huntingdon43.0012.265
Indiana82.8782.143
Brookville43.2551.690
Mifflintown23.4031.014
Scranton216.5021.189
Lancaster563.1592.445
New Castle83.911926
Lebanon146.380937
Allentown384.383894
Wilkes-Barre332.1262.305
Williamsport112.5873.183
Smethport38.9842.537
Mercer107.8601.742
Lewistown46.1271.065
Stroudsburg167.1791.576
Norristown877.6431.251
Danville17.868338
Easton324.411958
Sunbury89.9201.185
New Bloomfield46.8061.428
Philadelphia1.574.281348
Milford62.8081.411
Coudersport15.8972.800
Pottsville145.0852.017
Middleburg39.655852
Somerset72.0042.784
Laporte5.8561.165
Montrose38.2372.133
Wellsboro40.5022.937
Lewisburg42.313818
Franklin49.3461.746
Warren37.0382.290
Washington210.8022.220
Honesdale51.7031.880
Greensburg349.3242.662
Tunkhannock25.7901.029
York473.1972.342

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.