Interaktivt kort

Kort over Ohio

Se alle counties og byer i Ohio på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Ohio til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Ohio med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Ohio med counties

Stumt kort over Ohio

Fakta i korte træk

Hovedstad
Columbus
Største by
Columbus (938.396)
Indbyggere
11.900.510 (2025)
Areal
105.824 km²
Counties i Ohio
88
County med flest indbyggere
Franklin County (1.361.536)
County med størst areal
Ashtabula County, 1.819 km²
Kort over Ohio med de største byer
Kort over Ohio med de største byer

Om Ohio

Ohio har 11.900.510 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 105.824 km². På kortet: 88 counties, 253 byer (city), 670 landsbyer (village) og 338 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Columbus (938.396 indbyggere). Ohio grænser op til Indiana, Kentucky, Michigan, Pennsylvania og West Virginia og til den canadiske provins Ontario.

Af countyerne har Franklin County flest indbyggere (1.361.536) og Vinton County færrest (12.645); Ashtabula County har det største areal (1.819 km²) og Lake County det mindste (594 km²).

De største byer i Ohio

De 25 største byer. Du finder dem alle (1.261) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1ColumbusFranklin County938.396
2ClevelandCuyahoga County363.608
3CincinnatiHamilton County314.367
4ToledoLucas County263.423
5AkronSummit County189.691
6DaytonMontgomery County136.688
7ParmaCuyahoga County78.581
8CantonStark County69.001
9LorainLorain County65.366
10HamiltonButler County64.644
11YoungstownMahoning County58.832
12SpringfieldClark County58.281
13KetteringMontgomery County57.396
14ElyriaLorain County53.634
15MiddletownButler County52.146
16NewarkLicking County51.473
17Cuyahoga FallsSummit County50.975
18DublinFranklin County49.094
19LakewoodCuyahoga County49.027
20BeavercreekGreene County48.134
21EuclidCuyahoga County47.962
22MansfieldRichland County47.381
23MentorLake County47.010
24DelawareDelaware County46.636
25StrongsvilleCuyahoga County45.629

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Ohio

Alle counties (88) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Ohio. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
West Union27.8651.512
Lima100.8811.043
Ashland52.5231.096
Jefferson96.7131.819
Athens63.1971.304
Wapakoneta45.9091.040
Saint Clairsville64.4341.378
Georgetown44.3971.268
Hamilton400.1281.208
Carrollton26.4751.022
Urbana38.8201.111
Springfield135.3401.025
Batavia216.9771.172
Wilmington42.3011.059
Lisbon99.3771.378
Coshocton37.1881.461
Bucyrus41.8961.041
Cleveland1.232.9251.184
Greenville51.5201.549
Defiance38.2921.066
Delaware242.0321.148
Sandusky73.296651
Lancaster169.7521.306
Washington Court House28.5521.052
Columbus1.361.5361.379
Wauseon41.8531.050
Gallipolis29.0721.208
Chardon95.6761.037
Xenia174.3221.071
Cambridge38.3791.353
Cincinnati838.4181.050
Findlay75.0341.376
Kenton30.0721.218
Cadiz14.0701.042
Napoleon27.5981.077
Hillsboro43.8231.432
Logan27.5121.091
Millersburg44.9701.095
Norwalk58.2501.275
Jackson32.8171.089
Steubenville63.5971.057
Mount Vernon64.0021.361
Painesville232.217594
Ironton55.7101.174
Newark185.5641.767
Bellefontaine46.3021.188
Elyria323.2191.270
Toledo423.347880
London46.9851.209
Youngstown224.7061.066
Marion65.1151.046
Medina185.0251.092
Pomeroy21.5871.114
Celina42.7371.198
Troy112.6341.053
Woodsfield12.9941.180
Dayton539.5981.195
McConnelsville13.6261.079
Mount Gilead36.3051.052
Zanesville87.0141.721
Caldwell14.2761.031
Port Clinton39.481660
Paulding18.7271.079
New Lexington35.9181.057
Circleville62.9781.298
Waverly27.0611.140
Ravenna163.4041.262
Eaton40.6641.099
Ottawa34.3801.250
Mansfield124.8931.283
Chillicothe76.4291.785
Fremont58.6551.057
Portsmouth71.3651.580
Tiffin54.5221.427
Sidney48.0651.056
Canton373.7711.490
Akron538.3761.069
Warren198.9721.600
New Philadelphia92.3731.470
Marysville73.4461.118
Van Wert29.0131.060
McArthur12.6451.068
Lebanon257.1811.040
Marietta58.3891.637
Wooster116.7581.437
Bryan36.5491.090
Bowling Green134.1761.598
Upper Sandusky21.5671.054

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.