Interaktivt kort

Kort over Michigan

Se alle counties og byer i Michigan på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Michigan til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Michigan med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Michigan med byer

Kort over Michigan med counties

Stumt kort over Michigan

Fakta i korte træk

Hovedstad
Lansing
Største by
Detroit (649.095)
Indbyggere
10.127.884 (2025)
Areal
146.620 km²
Counties i Michigan
83
County med flest indbyggere
Wayne County (1.769.038)
County med størst areal
Marquette County, 4.685 km²
Kort over Michigan med de største byer
Kort over Michigan med de største byer

Om Michigan

Michigan har 10.127.884 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 146.620 km². På kortet: 83 counties, 280 byer (city), 253 landsbyer (village), 69 townships og 212 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Lansing, og den største by er Detroit (649.095 indbyggere). Michigan grænser op til Indiana, Ohio og Wisconsin og til den canadiske provins Ontario.

Af countyerne har Wayne County flest indbyggere (1.769.038) og Keweenaw County færrest (2.186); Marquette County har det største areal (4.685 km²) og Benzie County det mindste (828 km²).

De største byer i Michigan

De 25 største byer. Du finder dem alle (814) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1DetroitWayne County649.095
2Grand RapidsKent County201.183
3WarrenMacomb County137.138
4Sterling HeightsMacomb County133.931
5Ann ArborWashtenaw County122.233
6LansingIngham County113.884
7DearbornWayne County105.611
8CantonWayne County99.714
9MacombMacomb County95.099
10LivoniaWayne County92.603
11TroyOakland County88.733
12Farmington HillsOakland County83.291
13WestlandWayne County82.333
14FlintGenesee County79.306
15WyomingKent County78.588
16Rochester HillsOakland County77.539
17SouthfieldOakland County76.111
18KalamazooKalamazoo County72.683
19WaterfordOakland County69.922
20NoviOakland County67.319
21West BloomfieldOakland County66.049
22PontiacOakland County62.077
23TaylorWayne County61.279
24Dearborn HeightsWayne County60.664
25St. Clair ShoresMacomb County57.872

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Michigan

Alle counties (83) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Michigan. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Harrisville10.5561.747
Munising8.6412.370
Allegan123.1882.137
Alpena28.8531.481
Bellaire24.6981.232
Standish15.068941
L’Anse8.1692.327
Hastings63.9911.433
Bay City102.1231.146
Beulah18.568828
Saint Joseph152.4441.471
Coldwater45.9931.312
Marshall133.4081.829
Cassopolis51.6771.269
Charlevoix26.0361.078
Cheboygan25.7931.853
Sault Sainte Marie36.0814.037
Harrison31.5431.462
Saint Johns80.4321.469
Grayling13.7221.441
Escanaba36.5823.033
Iron Mountain25.8271.971
Charlotte109.5811.490
Petoskey33.7751.211
Flint401.0931.650
Gladwin26.0771.300
Bessemer14.2852.855
Traverse City96.7291.203
Ithaca41.1901.472
Hillsdale45.7381.549
Houghton37.8422.614
Bad Axe30.5302.165
Mason289.7091.440
Ionia66.5571.480
Tawas City25.2661.423
Crystal Falls11.7573.020
Mount Pleasant64.6911.483
Jackson159.5521.818
Kalamazoo263.7951.455
Kalkaska18.6931.450
Grand Rapids675.2322.199
Eagle River2.1861.399
Baldwin13.1821.470
Lapeer89.5161.676
Leland22.982899
Adrian97.7791.942
Howell197.3151.464
Newberry6.3392.329
Saint Ignace11.2362.647
Mount Clemens886.2211.242
Manistee25.6561.405
Marquette68.0644.685
Ludington29.0401.282
Big Rapids42.3201.438
Menominee22.9412.704
Midland83.7541.341
Lake City15.2741.463
Monroe156.0041.423
Stanton69.4061.827
Atlanta9.8421.416
Muskegon177.9011.305
White Cloud51.6222.173
Pontiac1.288.3372.247
Hart27.1771.394
West Branch21.1211.459
Ontonagon5.8233.395
Reed City23.5161.467
Mio8.7231.465
Gaylord26.0801.334
Grand Haven308.4591.460
Rogers City13.1281.706
Roscommon23.9141.347
Saginaw187.6882.074
Sandusky40.0832.493
Manistique8.1873.035
Corunna67.6811.375
Port Huron160.4861.869
Centreville60.9681.297
Caro52.6802.085
Paw Paw76.0711.574
Ann Arbor370.2141.829
Detroit1.769.0381.585
Cadillac34.4451.463

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.