Interaktivt kort

Kort over Wisconsin

Se alle counties og byer i Wisconsin på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Wisconsin til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Wisconsin med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Wisconsin med byer

Kort over Wisconsin med counties

Stumt kort over Wisconsin

Fakta i korte træk

Hovedstad
Madison
Største by
Milwaukee (562.407)
Indbyggere
5.972.787 (2025)
Areal
140.293 km²
Counties i Wisconsin
72
County med flest indbyggere
Milwaukee County (924.216)
County med størst areal
Marathon County, 4.002 km²
Kort over Wisconsin med de største byer
Kort over Wisconsin med de største byer

Om Wisconsin

Wisconsin har 5.972.787 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 140.293 km². På kortet: 72 counties, 190 byer (city), 417 landsbyer (village) og 200 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Madison, og den største by er Milwaukee (562.407 indbyggere). Wisconsin grænser op til Illinois, Iowa, Michigan og Minnesota.

Wisconsin ligger i den nordlige del af Midtvesten mellem to af De Store Søer: Lake Superior mod nord og Michigansøen mod øst. Mod vest ligger Minnesota og Iowa på den anden side af floderne Mississippi og St. Croix, mod syd ligger Illinois, og mod nordøst grænser staten op til Upper Peninsula i Michigan.

De fleste indbyggere bor i sydøst, i bæltet langs Michigansøen fra Kenosha og Milwaukee til Green Bay, og omkring hovedstaden Madison, der ligger på en landtange mellem søerne Mendota og Monona. Mod nord er der skov og søer, Driftless Area i sydvest blev aldrig dækket af gletsjere, og halvøen Door skiller bugten Green Bay fra Michigansøen.

Af countyerne har Milwaukee County flest indbyggere (924.216) og Menominee County færrest (4.199); Marathon County har det største areal (4.002 km²) og Pepin County det mindste (601 km²).

De største byer i Wisconsin

De 25 største byer. Du finder dem alle (807) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1MilwaukeeMilwaukee County562.407
2MadisonDane County286.233
3Green BayBrown County106.675
4KenoshaKenosha County99.239
5RacineRacine County77.908
6AppletonOutagamie County75.452
7Eau ClaireEau Claire County72.465
8WaukeshaWaukesha County70.872
9OshkoshWinnebago County67.460
10JanesvilleRock County66.929
11West AllisMilwaukee County60.119
12La CrosseLa Crosse County50.784
13SheboyganSheboygan County49.376
14WauwatosaMilwaukee County48.649
15Fond du LacFond du Lac County44.541
16BrookfieldWaukesha County41.448
17Menomonee FallsWaukesha County41.291
18WausauMarathon County40.188
19New BerlinWaukesha County39.953
20Sun PrairieDane County39.227
21Oak CreekMilwaukee County38.296
22GreenfieldMilwaukee County37.159
23FranklinMilwaukee County36.687
24BeloitRock County36.649
25ManitowocManitowoc County34.671

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Wisconsin

Alle counties (72) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Wisconsin. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Friendship21.7521.672
Ashland16.2032.706
Barron46.4842.235
Washburn16.7873.828
Green Bay275.8031.373
Alma13.3181.750
Siren17.2232.128
Chilton53.982824
Chippewa Falls67.6142.612
Neillsville35.0523.133
Portage58.1321.983
Prairie Du Chien15.9101.478
Madison590.3753.099
Juneau89.0972.268
Sturgeon Bay30.6161.248
Superior43.9903.378
Menomonie46.2232.202
Eau Claire109.0331.652
Florence4.7481.264
Fond Du Lac104.6691.864
Crandon9.5742.627
Lancaster52.4462.970
Monroe37.2271.513
Green Lake19.305905
Dodgeville23.9511.975
Hurley6.1271.964
Black River Falls20.9992.559
Jefferson86.5051.441
Mauston26.6491.987
Kenosha168.448704
Kewaunee20.758887
La Crosse121.3391.170
Darlington17.4781.641
Antigo19.5342.255
Merrill28.4032.276
Manitowoc81.7101.526
Wausau139.4324.002
Marinette42.5743.625
Montello15.9271.180
Keshena4.199926
Milwaukee924.216625
Sparta46.5722.333
Oconto40.1952.583
Rhinelander38.1312.885
Appleton195.8941.651
Port Washington94.346603
Durand7.513601
Ellsworth43.5191.487
Balsam Lake45.8032.368
Stevens Point71.9432.074
Phillips13.9883.248
Racine198.919861
Richland Center17.0361.518
Janesville166.4721.860
Ladysmith14.1462.366
Baraboo66.6522.154
Hayward18.8463.257
Shawano41.5602.313
Sheboygan118.0471.325
Hudson98.2761.870
Medford20.1182.525
Whitehall31.1711.898
Viroqua31.4432.050
Eagle River23.7612.221
Elkhorn106.1271.439
Shell Lake17.0872.065
West Bend139.2381.115
Waukesha417.2101.424
Waupaca51.4611.937
Wautoma25.2231.622
Oshkosh174.2181.126
Wisconsin Rapids74.0602.054

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.