Interaktivt kort

Kort over Iowa

Se alle counties og byer i Iowa på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Iowa til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Iowa med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Iowa med counties

Stumt kort over Iowa

Fakta i korte træk

Hovedstad
Des Moines
Største by
Des Moines (212.086)
Indbyggere
3.238.387 (2025)
Areal
144.659 km²
Counties i Iowa
99
County med flest indbyggere
Polk County (516.546)
County med størst areal
Kossuth County, 2.519 km²
Kort over Iowa med de største byer
Kort over Iowa med de største byer

Om Iowa

Iowa har 3.238.387 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 144.659 km². På kortet: 99 counties, 939 byer (city) og 86 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Des Moines (212.086 indbyggere). Iowa grænser op til Illinois, Minnesota, Missouri, Nebraska, South Dakota og Wisconsin.

Af countyerne har Polk County flest indbyggere (516.546) og Adams County færrest (3.617); Kossuth County har det største areal (2.519 km²) og Dickinson County det mindste (986 km²).

De største byer i Iowa

De 25 største byer. Du finder dem alle (1.025) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1Des MoinesPolk County212.086
2Cedar RapidsLinn County137.935
3DavenportScott County100.358
4Sioux CityWoodbury County86.356
5AnkenyPolk County77.833
6Iowa CityJohnson County76.229
7West Des MoinesPolk County74.224
8AmesStory County68.220
9WaterlooBlack Hawk County66.919
10Council BluffsPottawattamie County62.680
11DubuqueDubuque County59.148
12UrbandalePolk County48.570
13MarionLinn County42.732
14Cedar FallsBlack Hawk County41.240
15BettendorfScott County40.710
16WaukeeDallas County34.890
17MarshalltownMarshall County27.536
18Mason CityCerro Gordo County26.853
19OttumwaWapello County25.319
20JohnstonPolk County25.065
21Fort DodgeWebster County24.837
22ClintonClinton County24.049
23CoralvilleJohnson County23.960
24BurlingtonDes Moines County23.336
25MuscatineMuscatine County23.164

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Iowa

Alle counties (99) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Iowa. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Greenfield7.4031.474
Corning3.6171.097
Waukon14.2381.655
Centerville12.0771.288
Audubon5.5091.147
Vinton26.0041.855
Waterloo131.5321.465
Boone26.7991.477
Waverly25.2961.128
Independence20.8831.479
Storm Lake20.4491.489
Allison14.0491.503
Rockwell City9.5621.476
Carroll20.3031.475
Atlantic12.9601.461
Tipton18.3591.501
Mason City42.3721.472
Cherokee11.3691.494
New Hampton11.6631.306
Osceola9.5741.117
Spencer16.2021.469
Elkader16.8452.016
Clinton46.0021.800
Denison16.2371.850
Adel118.4571.524
Bloomfield9.2301.301
Leon7.6551.378
Manchester17.6741.496
Burlington38.0771.078
Spirit Lake18.077986
Dubuque99.3811.575
Estherville9.1071.025
West Union19.0471.893
Charles City14.9011.296
Hampton9.8681.507
Sidney6.5221.324
Jefferson8.6581.475
Grundy Center12.3611.300
Guthrie Center10.7821.530
Webster City14.9441.494
Garner10.5281.479
Eldora16.4551.474
Logan14.6231.805
Mount Pleasant19.3491.125
Cresco9.4151.226
Dakota City9.4091.125
Ida Grove6.7771.118
Marengo16.5041.519
Maquoketa19.2881.647
Newton38.1531.892
Fairfield15.2911.128
Iowa City160.0441.588
Anamosa21.2531.491
Sigourney9.7971.500
Algona14.3222.519
Fort Madison and Keokuk32.3061.340
Cedar Rapids232.0281.857
Wapello10.4161.041
Chariton8.8471.115
Rock Rapids12.3541.522
Winterset17.2701.453
Oskaloosa21.8801.478
Knoxville34.1921.436
Marshalltown39.8901.483
Glenwood14.7931.133
Osage10.6501.215
Onawa8.5391.798
Albia7.4061.123
Red Oak10.0021.098
Muscatine41.8531.133
Primghar14.2201.484
Sibley5.9801.033
Clarinda14.8561.385
Emmetsburg8.8991.460
Le Mars25.6972.235
Pocahontas6.8191.495
Des Moines516.5461.482
Council Bluffs92.9962.464
Montezuma18.3681.515
Mount Ayr4.6421.387
Sac City9.5251.489
Davenport175.2591.186
Harlan11.6891.530
Orange City36.7741.989
Nevada101.2911.483
Toledo16.7961.867
Bedford5.8351.378
Creston11.8291.097
Keosauqua7.1311.256
Ottumwa35.2101.118
Indianola57.3311.475
Washington22.6671.473
Corydon6.7381.361
Fort Dodge36.8381.854
Forest City10.2511.037
Decorah19.7331.787
Sioux City106.6492.261
Northwood7.3381.036
Clarion12.8011.503

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.