Interaktivt kort

Kort over Nebraska

Se alle counties og byer i Nebraska på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Nebraska til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Nebraska med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Nebraska med byer

Kort over Nebraska med counties

Stumt kort over Nebraska

Fakta i korte træk

Hovedstad
Lincoln
Største by
Omaha (488.797)
Indbyggere
2.018.006 (2025)
Areal
198.950 km²
Counties i Nebraska
93
County med flest indbyggere
Douglas County (606.460)
County med størst areal
Cherry County, 15.437 km²
Kort over Nebraska med de største byer
Kort over Nebraska med de største byer

Om Nebraska

Nebraska har 2.018.006 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 198.950 km². På kortet: 93 counties, 147 byer (city), 381 landsbyer (village) og 62 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Lincoln, og den største by er Omaha (488.797 indbyggere). Nebraska grænser op til Colorado, Iowa, Kansas, Missouri, South Dakota og Wyoming.

Af countyerne har Douglas County flest indbyggere (606.460) og McPherson County færrest (369); Cherry County har det største areal (15.437 km²) og Sarpy County det mindste (616 km²).

De største byer i Nebraska

De 25 største byer. Du finder dem alle (590) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1OmahaDouglas County488.797
2LincolnLancaster County301.522
3BellevueSarpy County64.863
4Grand IslandHall County53.943
5KearneyBuffalo County34.782
6FremontDodge County28.350
7NorfolkMadison County26.677
8ColumbusPlatte County25.248
9PapillionSarpy County25.127
10HastingsAdams County25.121
11North PlatteLincoln County22.524
12La VistaSarpy County16.543
13ScottsbluffScotts Bluff County14.259
14South Sioux CityDakota County14.158
15BeatriceGage County12.318
16LexingtonDawson County11.176
17ChalcoSarpy County11.064*
18GretnaSarpy County9.207
19GeringScotts Bluff County8.535
20YorkYork County8.284
21BlairWashington County7.997
22AllianceBox Butte County7.914
23SewardSeward County7.892
24CreteSaline County7.747
25Nebraska CityOtoe County7.512

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Nebraska

Alle counties (93) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Nebraska. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Hastings31.0711.459
Neligh6.3522.220
Arthur3961.852
Harrisburg6861.932
Brewster4581.841
Albion5.3551.778
Alliance10.4942.785
Butte1.6741.397
Ainsworth2.8263.163
Kearney51.1722.508
Tekamah6.6781.273
David City8.5071.515
Plattsmouth27.6571.442
Hartington8.3731.917
Imperial3.7182.317
Valentine5.56115.437
Sidney9.5283.098
Clay Center6.1701.482
Schuyler10.9341.066
West Point8.8231.478
Broken Bow10.5006.670
Dakota City21.687684
Chadron7.8583.617
Lexington24.4522.626
Chappell1.8621.139
Ponca5.6021.232
Fremont38.0571.370
Omaha606.460846
Benkelman1.5682.382
Geneva5.4581.490
Franklin2.7951.491
Stockville2.6552.524
Beaver City4.5241.863
Beatrice21.7112.205
Oshkosh1.8044.415
Burwell1.7101.475
Elwood1.8031.187
Hyannis5612.012
Greeley2.1541.476
Grand Island63.6331.416
Aurora9.6781.404
Alma3.0001.433
Hayes Center8211.847
Trenton2.4671.839
O’Neill10.0676.247
Mullen6861.867
Saint Paul6.5381.474
Fairbury7.0701.477
Tecumseh5.218974
Minden6.7901.337
Ogallala8.1002.751
Springview7922.002
Kimball3.3912.466
Center8.3352.870
Lincoln334.0492.169
North Platte33.3036.641
Stapleton6691.478
Taylor5701.459
Madison36.1061.483
Tryon3692.225
Central City7.9051.263
Bridgeport4.4043.687
Fullerton3.2901.144
Auburn7.1021.055
Nelson4.1001.490
Nebraska City16.5311.594
Pawnee City2.5101.116
Grant2.8492.288
Holdrege8.9941.398
Pierce7.3781.485
Columbus35.6491.749
Osceola5.2701.137
McCook10.3071.857
Falls City7.5301.429
Bassett1.2592.611
Wilber14.9961.487
Papillion208.303616
Wahoo23.7021.939
Gering35.5861.916
Seward18.0321.480
Rushville4.8096.320
Loup City2.9241.466
Harrison1.1885.353
Stanton5.7441.108
Hebron4.8421.486
Thedford6391.846
Pender6.7521.019
Ord4.0941.471
Blair21.3021.010
Wayne10.0201.147
Red Cloud3.3361.489
Bartlett7891.490
York14.5641.483

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.