Interaktivt kort

Kort over Kansas

Se alle counties og byer i Kansas på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Kansas til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Kansas med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Kansas med byer

Kort over Kansas med counties

Stumt kort over Kansas

Fakta i korte træk

Hovedstad
Topeka
Største by
Wichita (400.987)
Indbyggere
2.977.220 (2025)
Areal
211.754 km²
Counties i Kansas
105
County med flest indbyggere
Johnson County (636.906)
County med størst areal
Butler County, 3.703 km²
Kort over Kansas med de største byer
Kort over Kansas med de største byer

Om Kansas

Kansas har 2.977.220 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 211.754 km². På kortet: 105 counties, 624 byer (city) og 114 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Topeka, og den største by er Wichita (400.987 indbyggere). Kansas grænser op til Colorado, Missouri, Nebraska og Oklahoma.

Af countyerne har Johnson County flest indbyggere (636.906) og Greeley County færrest (1.182); Butler County har det største areal (3.703 km²) og Wyandotte County det mindste (393 km²).

De største byer i Kansas

De 25 største byer. Du finder dem alle (738) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1WichitaSedgwick County400.987
2Overland ParkJohnson County203.677
3Kansas CityWyandotte County157.805
4OlatheJohnson County150.025
5TopekaShawnee County125.795
6LawrenceDouglas County96.367
7ShawneeJohnson County69.848
8LenexaJohnson County60.506
9ManhattanRiley County54.673
10SalinaSaline County46.094
11HutchinsonReno County39.595
12LeavenworthLeavenworth County37.012
13LeawoodJohnson County34.093
14Dodge CityFord County27.653
15Garden CityFinney County27.402
16DerbySedgwick County26.606
17GardnerJohnson County26.154
18EmporiaLyon County24.137
19Prairie VillageJohnson County23.008
20Junction CityGeary County22.583
21HaysEllis County21.258
22PittsburgCrawford County20.569
23LiberalSeward County19.010
24NewtonHarvey County18.353
25AndoverButler County17.370

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Kansas

Alle counties (105) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Kansas. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Iola12.3021.296
Garnett8.0181.501
Atchison16.1721.117
Medicine Lodge4.0832.937
Great Bend24.7902.319
Fort Scott14.3191.646
Hiawatha9.1041.479
El Dorado69.4843.703
Cottonwood Falls2.5722.002
Sedan3.3211.655
Columbus19.1051.522
Saint Francis2.6042.642
Ashland1.9002.524
Clay Center7.9901.671
Concordia8.8331.853
Burlington8.4671.624
Coldwater1.6732.042
Winfield34.3822.916
Girard39.0081.527
Oberlin2.7162.314
Abilene18.6372.194
Troy7.5941.019
Lawrence120.9201.180
Kinsley2.6401.611
Howard2.4581.669
Hays29.0752.331
Ellsworth6.2571.853
Garden City37.5053.372
Dodge City33.9932.845
Ottawa26.2991.481
Junction City36.338996
Gove2.6312.776
Hill City2.3712.327
Ulysses7.0281.489
Cimarron5.6522.250
Tribune1.1822.016
Eureka5.8262.961
Syracuse2.5002.581
Anthony5.3702.075
Newton33.5801.398
Sublette3.5991.496
Jetmore1.6192.227
Holton13.4381.700
Oskaloosa18.2961.379
Mankato2.8302.357
Olathe636.9061.227
Lakin3.8882.255
Kingman7.0292.236
Greensburg2.4321.872
Oswego19.6851.672
Dighton1.5081.858
Leavenworth84.5901.200
Lincoln2.8611.863
Mound City9.9501.539
Oakley2.6612.779
Emporia32.2662.195
Marion11.6342.446
Marysville9.8522.331
McPherson30.0642.327
Meade3.8522.533
Paola36.2401.492
Beloit5.5901.818
Independence30.1771.667
Council Grove5.3481.801
Elkhart2.4701.890
Seneca10.0541.858
Erie15.6371.480
Ness City2.6172.784
Norton5.2882.274
Lyndon15.6931.827
Osborne3.2852.312
Minneapolis5.7441.867
Larned5.9911.954
Phillipsburg4.7282.294
Westmoreland27.1862.177
Pratt9.1171.904
Atwood2.4312.770
Hutchinson61.5393.251
Belleville4.6401.858
Lyons9.2661.881
Manhattan72.5981.579
Stockton4.6462.306
La Crosse2.8451.859
Russell6.5812.295
Salina53.3771.865
Scott City4.8151.859
Wichita538.4332.582
Liberal21.0731.657
Topeka178.6071.409
Hoxie2.4272.321
Goodland5.7632.735
Smith Center3.5662.319
Saint John4.0052.051
Johnson City1.9861.762
Hugoton4.9841.884
Wellington22.3123.061
Colby7.7252.783
WaKeeney2.7402.304
Alma7.0182.057
Sharon Springs1.4412.366
Washington5.5332.317
Leoti2.0311.861
Fredonia8.2991.477
Yates Center3.1181.289
Kansas City170.597393

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.