Interaktivt kort

Kort over Oklahoma

Se alle counties og byer i Oklahoma på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Oklahoma til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Oklahoma med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Oklahoma med byer

Kort over Oklahoma med counties

Stumt kort over Oklahoma

Fakta i korte træk

Hovedstad
Oklahoma City
Største by
Oklahoma City (719.849)
Indbyggere
4.123.288 (2025)
Areal
177.664 km²
Counties i Oklahoma
77
County med flest indbyggere
Oklahoma County (822.125)
County med størst areal
Osage County, 5.819 km²
Kort over Oklahoma med de største byer
Kort over Oklahoma med de største byer

Om Oklahoma

Oklahoma har 4.123.288 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 177.664 km². På kortet: 77 counties, 165 byer (city), 426 towns og 247 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Oklahoma City (719.849 indbyggere). Oklahoma grænser op til Arkansas, Colorado, Kansas, Missouri, New Mexico og Texas.

Af countyerne har Oklahoma County flest indbyggere (822.125) og Cimarron County færrest (2.059); Osage County har det største areal (5.819 km²) og Marshall County det mindste (962 km²).

De største byer i Oklahoma

De 25 største byer. Du finder dem alle (838) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1Oklahoma CityOklahoma County719.849
2TulsaTulsa County416.209
3NormanCleveland County130.943
4Broken ArrowTulsa County124.991
5EdmondOklahoma County100.479
6LawtonComanche County90.503
7MooreCleveland County63.609
8Midwest CityOklahoma County58.799
9EnidGarfield County50.297
10StillwaterPayne County50.046
11OwassoTulsa County43.117
12BartlesvilleWashington County38.278
13MuskogeeMuskogee County36.760
14BixbyTulsa County32.766
15ShawneePottawatomie County32.474
16JenksTulsa County28.175
17YukonCanadian County27.615
18ArdmoreCarter County24.956
19MustangCanadian County24.571
20Ponca CityKay County24.225
21SapulpaCreek County23.695
22DuncanStephens County23.238
23DurantBryan County21.552
24Del CityOklahoma County21.138
25El RenoCanadian County20.730

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Oklahoma

Alle counties (77) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Oklahoma. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Stilwell19.8281.486
Cherokee5.6492.244
Atoka14.6092.526
Beaver4.8824.700
Sayre22.1592.335
Watonga8.5152.405
Durant51.3672.342
Anadarko26.1303.309
El Reno187.1892.322
Ardmore48.9102.130
Tahlequah49.1961.940
Hugo14.0591.995
Boise City2.0594.752
Norman303.9731.396
Coalgate5.4361.338
Lawton122.1582.770
Walters5.4321.639
Vinita14.5181.972
Sapulpa74.9672.460
Arapaho28.1752.561
Jay41.9101.911
Taloga4.2072.589
Arnett3.6133.190
Enid61.7792.742
Pauls Valley26.3772.078
Chickasha59.1282.850
Medford4.0672.592
Mangum5.3731.656
Hollis2.3271.391
Buffalo3.1722.690
Stigler11.7871.494
Holdenville13.4552.084
Altus24.7642.079
Waurika5.4311.966
Tishomingo10.4481.665
Newkirk43.4902.382
Kingfisher15.7952.326
Hobart8.1812.629
Wilburton9.6451.870
Poteau50.1964.117
Chandler35.2782.467
Guthrie55.4731.926
Marietta10.7801.331
Fairview7.5362.473
Madill16.255962
Pryor40.4161.697
Purcell49.6471.478
Idabel30.7444.793
Eufaula19.7581.601
Sulphur13.8051.078
Muskogee66.7082.100
Perry10.8991.895
Nowata9.5221.465
Okemah11.4511.602
Oklahoma City822.1251.836
Okmulgee37.2411.806
Pawhuska46.7945.819
Miami30.4381.219
Pawnee16.0291.472
Stillwater83.8891.774
McAlester43.3203.381
Ada38.5281.866
Shawnee75.1022.040
Antlers10.8073.614
Cheyenne3.2592.956
Claremore102.1971.750
Wewoka23.4411.639
Sallisaw40.8421.745
Duncan44.3102.254
Guymon20.3225.287
Frederick6.7802.256
Tulsa698.7821.477
Wagoner93.2631.455
Bartlesville54.0371.076
Cordell10.8842.598
Alva8.4433.332
Woodward19.8273.219

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.