Interaktivt kort

Kort over New Mexico

Se alle counties og byer i New Mexico på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over New Mexico til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over New Mexico med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over New Mexico med byer

Kort over New Mexico med counties

Stumt kort over New Mexico

Fakta i korte træk

Hovedstad
Santa Fe
Største by
Albuquerque (556.588)
Indbyggere
2.125.498 (2025)
Areal
314.199 km²
Counties i New Mexico
33
County med flest indbyggere
Bernalillo County (667.601)
County med størst areal
Catron County, 17.934 km²
Kort over New Mexico med de største byer
Kort over New Mexico med de største byer

Om New Mexico

New Mexico har 2.125.498 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 314.199 km². På kortet: 33 counties, 37 byer (city), 20 towns, 48 landsbyer (village) og 420 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Santa Fe, og den største by er Albuquerque (556.588 indbyggere). New Mexico grænser op til Arizona, Colorado, Oklahoma, Texas og Utah og til de mexicanske delstater Sonora og Chihuahua.

Af countyerne har Bernalillo County flest indbyggere (667.601) og Harding County færrest (617); Catron County har det største areal (17.934 km²) og Los Alamos County det mindste (283 km²).

De største byer i New Mexico

De 25 største byer. Du finder dem alle (525) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1AlbuquerqueBernalillo County556.588
2Las CrucesDoña Ana County116.978
3Rio RanchoSandoval County114.419
4Santa FeSanta Fe County89.837
5RoswellChaves County46.878
6FarmingtonSan Juan County46.055
7HobbsLea County40.863
8South ValleyBernalillo County38.338*
9ClovisCurry County37.127
10CarlsbadEddy County32.524
11AlamogordoOtero County31.906
12Los LunasValencia County20.572
13GallupMcKinley County19.969
14Sunland ParkDoña Ana County18.268
15ChaparralDoña Ana County16.551*
16DemingLuna County14.944
17Los AlamosLos Alamos County13.179*
18ArtesiaEddy County12.735
19Las VegasSan Miguel County12.574
20PortalesRoosevelt County11.734
21LovingtonLea County11.620
22North ValleyBernalillo County11.149*
23EspañolaRio Arriba County10.458
24Silver CityGrant County9.284
25BernalilloSandoval County9.159

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i New Mexico

Alle counties (33) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i New Mexico. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Albuquerque667.6013.008
Reserve3.82717.934
Roswell63.36415.714
Grants26.80711.759
Raton12.1849.733
Clovis46.6553.640
Fort Sumner1.6476.017
Las Cruces229.0919.863
Carlsbad62.50910.817
Silver City27.25210.259
Santa Rosa4.3437.847
Mosquero6175.505
Lordsburg3.9298.906
Lovington74.74911.374
Carrizozo19.84412.513
Los Alamos19.407283
Deming25.4077.680
Gallup68.11914.118
Mora4.0514.989
Alamogordo70.36817.126
Tucumcari8.4547.444
Tierra Amarilla39.83215.180
Portales18.6156.335
Aztec120.34014.290
Las Vegas26.26012.229
Bernalillo159.5659.609
Santa Fe156.9074.948
Truth Or Consequences11.39510.829
Socorro15.83817.214
Taos34.5645.704
Estancia16.1008.664
Clayton3.8449.907
Los Lunas82.0132.763

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.