Interaktivt kort

Kort over Utah

Se alle counties og byer i Utah på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Utah til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Utah med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Utah med counties

Stumt kort over Utah

Fakta i korte træk

Hovedstad
Salt Lake City
Største by
Salt Lake City (218.428)
Indbyggere
3.538.904 (2025)
Areal
213.922 km²
Counties i Utah
29
County med flest indbyggere
Salt Lake County (1.220.916)
County med størst areal
San Juan County, 20.263 km²
Kort over Utah med de største byer
Kort over Utah med de største byer

Om Utah

Utah har 3.538.904 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 213.922 km². På kortet: 29 counties, 152 byer (city), 103 towns og 78 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Salt Lake City (218.428 indbyggere). Utah grænser op til Arizona, Colorado, Idaho, Nevada, New Mexico og Wyoming.

Af countyerne har Salt Lake County flest indbyggere (1.220.916) og Daggett County færrest (934); San Juan County har det største areal (20.263 km²) og Davis County det mindste (841 km²).

De største byer i Utah

De 25 største byer. Du finder dem alle (333) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1Salt Lake CitySalt Lake County218.428
2West Valley CitySalt Lake County137.491
3West JordanSalt Lake County116.812
4ProvoUtah County114.527
5St. GeorgeWashington County108.713
6LehiUtah County95.313
7OremUtah County95.214
8SandySalt Lake County92.386
9OgdenWeber County89.510
10South JordanSalt Lake County87.614
11LaytonDavis County85.308
12Eagle MountainUtah County66.557
13MillcreekSalt Lake County63.926
14HerrimanSalt Lake County63.282
15Saratoga SpringsUtah County61.397
16TaylorsvilleSalt Lake County57.484
17LoganCache County55.576
18MurraySalt Lake County53.297
19DraperSalt Lake County50.652
20Spanish ForkUtah County48.837
21RivertonSalt Lake County47.395
22BountifulDavis County44.988
23TooeleTooele County42.270
24Cedar CityIron County41.871
25American ForkUtah County41.020

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Utah

Alle counties (29) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Utah. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Beaver7.3016.690
Brigham City65.32014.974
Logan145.0003.017
Price20.6803.831
Manila9341.804
Farmington381.227841
Duchesne20.8568.380
Castle Dale10.17711.558
Panguitch5.25613.415
Moab9.7909.513
Parowan67.1418.537
Nephi13.5678.785
Kanab8.59710.345
Fillmore14.05717.574
Morgan13.3831.578
Junction1.5091.964
Randolph2.6872.664
Salt Lake City1.220.9161.950
Monticello14.54220.263
Manti31.4534.118
Richfield22.8274.948
Coalville43.1414.845
Tooele87.46118.234
Vernal38.27811.611
Provo759.8595.192
Heber City38.5143.048
St. George213.6706.287
Loa2.5876.374
Ogden278.1741.583

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.