Interaktivt kort

Kort over Wyoming

Se alle counties og byer i Wyoming på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Wyoming til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Wyoming med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Wyoming med byer

Kort over Wyoming med counties

Stumt kort over Wyoming

Fakta i korte træk

Hovedstad
Cheyenne
Største by
Cheyenne (66.507)
Indbyggere
588.753 (2025)
Areal
251.458 km²
Counties i Wyoming
23
County med flest indbyggere
Laramie County (102.938)
County med størst areal
Sweetwater County, 27.006 km²
Kort over Wyoming med de største byer
Kort over Wyoming med de største byer

Om Wyoming

Wyoming har 588.753 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 251.458 km². På kortet: 23 counties, 19 byer (city), 80 towns og 104 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Cheyenne (66.507 indbyggere). Wyoming grænser op til Colorado, Idaho, Montana, Nebraska, South Dakota og Utah.

Af countyerne har Laramie County flest indbyggere (102.938) og Niobrara County færrest (2.341); Sweetwater County har det største areal (27.006 km²) og Hot Springs County det mindste (5.191 km²).

De største byer i Wyoming

De 25 største byer. Du finder dem alle (203) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1CheyenneLaramie County66.507
2CasperNatrona County58.771
3GilletteCampbell County34.024
4LaramieAlbany County32.284
5Rock SpringsSweetwater County22.936
6SheridanSheridan County20.015
7EvanstonUinta County11.705
8Green RiverSweetwater County11.450
9RivertonFremont County10.910
10JacksonTeton County10.720
11CodyPark County10.377
12RawlinsCarbon County7.745
13LanderFremont County7.379
14PowellPark County6.574
15DouglasConverse County6.469
16TorringtonGoshen County6.205
17RanchettesLaramie County6.199*
18BuffaloJohnson County4.733
19South GreeleyLaramie County4.733*
20WorlandWashakie County4.730
21MillsNatrona County4.634
22Fox Farm-CollegeLaramie County3.876*
23WheatlandPlatte County3.516
24NewcastleWeston County3.349
25Bar NunnNatrona County3.012

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Wyoming

Alle counties (23) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Wyoming. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Laramie38.55811.070
Basin12.0248.125
Gillette48.14512.437
Rawlins14.01320.455
Douglas13.82411.020
Sundance7.8527.393
Lander39.46423.785
Torrington12.6405.764
Thermopolis4.6005.191
Buffalo8.90810.759
Cheyenne102.9386.956
Kemmerer21.18010.555
Casper80.52613.832
Lusk2.3416.801
Cody31.17117.972
Wheatland8.6345.391
Sheridan33.2416.535
Pinedale8.92912.656
Green River41.26727.006
Jackson23.33310.352
Evanston20.7285.392
Worland7.5975.798
Newcastle6.8406.211

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.