Interaktivt kort

Kort over Montana

Se alle counties og byer i Montana på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Montana til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Montana med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Montana med byer

Kort over Montana med counties

Stumt kort over Montana

Fakta i korte træk

Hovedstad
Helena
Største by
Billings (121.239)
Indbyggere
1.144.694 (2025)
Areal
376.973 km²
Counties i Montana
56
County med flest indbyggere
Yellowstone County (172.692)
County med størst areal
Beaverhead County, 14.355 km²
Kort over Montana med de største byer
Kort over Montana med de største byer

Om Montana

Montana har 1.144.694 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 376.973 km². På kortet: 56 counties, 54 byer (city), 73 towns og 358 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Helena, og den største by er Billings (121.239 indbyggere). Montana grænser op til Idaho, North Dakota, South Dakota og Wyoming og til de canadiske provinser British Columbia, Alberta og Saskatchewan.

Af countyerne har Yellowstone County flest indbyggere (172.692) og Petroleum County færrest (548); Beaverhead County har det største areal (14.355 km²) og Silver Bow County det mindste (1.860 km²).

De største byer i Montana

De 25 største byer. Du finder dem alle (485) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1BillingsYellowstone County121.239
2MissoulaMissoula County78.903
3Great FallsCascade County60.208
4BozemanGallatin County58.814
5ButteSilver Bow County35.469
6HelenaLewis and Clark County35.138
7KalispellFlathead County31.851
8BelgradeGallatin County13.107
9AnacondaDeer Lodge County9.709
10WhitefishFlathead County9.358
11LivingstonPark County9.290
12HavreHill County9.264
13Helena Valley SoutheastLewis and Clark County9.168*
14Helena Valley West CentralLewis and Clark County8.670*
15Miles CityCuster County8.450
16EvergreenFlathead County8.149*
17LaurelYellowstone County7.205
18LockwoodYellowstone County7.195*
19SidneyRichland County6.217
20LewistownFergus County6.179
21Four CornersGallatin County5.901*
22Columbia FallsFlathead County5.753
23PolsonLake County5.653
24HamiltonRavalli County5.451
25Orchard HomesMissoula County5.377*

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Montana

Alle counties (56) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Montana. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Dillon10.04314.355
Hardin12.75212.944
Chinook6.86010.949
Townsend8.4933.088
Red Lodge11.4665.304
Ekalaka1.3838.652
Great Falls85.0296.988
Fort Benton5.86510.289
Miles City12.0349.799
Scobey1.6123.694
Glendive8.6926.143
Anaconda9.7091.908
Baker2.9594.197
Lewistown11.82511.239
Kalispell115.42913.176
Bozeman128.7406.748
Jordan1.14812.112
Cut Bank13.4637.757
Ryegate8443.042
Philipsburg3.6584.473
Havre16.1677.509
Boulder13.3294.292
Stanford2.1624.842
Polson33.3923.860
Helena75.3318.957
Chester1.9573.704
Libby22.3289.356
Virginia City10.0269.293
Circle1.7206.843
White Sulphur Springs2.1376.195
Superior5.1853.159
Missoula123.5136.716
Roundup5.5824.841
Livingston18.2147.258
Winnett5484.288
Malta4.20313.314
Conrad6.0724.208
Broadus1.7818.542
Deer Lodge7.1576.024
Terry1.1124.498
Hamilton48.5826.193
Sidney11.3775.399
Wolf Point10.2426.098
Forsyth8.25312.971
Thompson Falls14.0627.149
Plentywood3.4364.343
Butte36.1181.860
Columbus9.4454.654
Big Timber3.7624.806
Choteau6.4965.883
Shelby5.2114.959
Hysham7282.532
Glasgow7.38512.759
Harlowton2.1003.684
Wibaux8852.304
Billings172.6926.820

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.