Interaktivt kort

Kort over North Dakota

Se alle counties og byer i North Dakota på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over North Dakota til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over North Dakota med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over North Dakota med byer

Kort over North Dakota med counties

Stumt kort over North Dakota

Fakta i korte træk

Hovedstad
Bismarck
Største by
Fargo (136.275)
Indbyggere
799.358 (2025)
Areal
178.694 km²
Counties i North Dakota
53
County med flest indbyggere
Cass County (201.794)
County med størst areal
McKenzie County, 7.149 km²
Kort over North Dakota med de største byer
Kort over North Dakota med de største byer

Om North Dakota

North Dakota har 799.358 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 178.694 km². På kortet: 53 counties, 355 byer (city) og 51 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Bismarck, og den største by er Fargo (136.275 indbyggere). North Dakota grænser op til Minnesota, Montana og South Dakota og til de canadiske provinser Saskatchewan og Manitoba.

Af countyerne har Cass County flest indbyggere (201.794) og Slope County færrest (628); McKenzie County har det største areal (7.149 km²) og Eddy County det mindste (1.632 km²).

De største byer i North Dakota

De 25 største byer. Du finder dem alle (406) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1FargoCass County136.275
2BismarckBurleigh County77.963
3Grand ForksGrand Forks County60.365
4MinotWard County47.308
5West FargoCass County41.175
6WillistonWilliams County29.522
7DickinsonStark County25.870
8MandanMorton County25.061
9JamestownStutsman County15.688
10WahpetonRichland County8.141
11Devils LakeRamsey County7.333
12HoraceCass County7.001
13Valley CityBarnes County6.430
14Watford CityMcKenzie County6.378
15Minot AFBWard County5.017*
16LincolnBurleigh County4.493
17GraftonWalsh County4.023
18BeulahMercer County3.077
19New TownMountrail County2.715
20CasseltonCass County2.485
21RugbyPierce County2.412
22HazenMercer County2.314
23TiogaWilliams County2.221
24LisbonRansom County2.184
25StanleyMountrail County2.181

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i North Dakota

Alle counties (53) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i North Dakota. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Hettinger2.2752.558
Valley City10.5733.863
Minnewaukan5.7593.596
Medora1.0712.975
Bottineau6.2844.322
Bowman2.7623.009
Bowbells2.1322.858
Bismarck103.2514.229
Fargo201.7944.571
Langdon3.4973.857
Ellendale4.8952.931
Crosby2.1103.266
Manning4.0585.202
New Rockford2.3291.632
Linton3.2153.907
Carrington3.2121.642
Beach1.8082.592
Grand Forks74.5013.720
Carson2.2064.297
Cooperstown2.2391.835
Mott2.4922.932
Steele2.3933.499
La Moure4.1352.968
Napoleon1.8592.571
Towner5.1304.853
Ashley2.4512.524
Watford City15.1927.149
Washburn9.7405.466
Stanton8.4412.701
Mandan34.6014.988
Stanley9.3954.727
Lakota2.9632.543
Center1.8981.871
Cavalier6.5682.897
Rugby3.8382.637
Devils Lake11.5303.070
Lisbon5.6172.234
Mohall2.3312.272
Wahpeton16.7313.718
Rolla11.6882.339
Forman3.7112.223
McClusky1.2962.518
Fort Yates3.6672.834
Amidon6283.148
Dickinson34.0133.457
Finley1.7971.844
Jamestown21.4145.755
Cando2.0402.655
Hillsboro7.9202.232
Grafton10.1793.319
Minot68.2335.214
Fessenden3.7293.291
Williston41.7675.381

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.