Interaktivt kort

Kort over Minnesota

Se alle counties og byer i Minnesota på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Minnesota til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Minnesota med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Minnesota med byer

Kort over Minnesota med counties

Stumt kort over Minnesota

Fakta i korte træk

Hovedstad
Saint Paul
Største by
Minneapolis (430.324)
Indbyggere
5.830.405 (2025)
Areal
206.245 km²
Counties i Minnesota
87
County med flest indbyggere
Hennepin County (1.284.784)
County med størst areal
St. Louis County, 16.183 km²
Kort over Minnesota med de største byer
Kort over Minnesota med de største byer

Om Minnesota

Minnesota har 5.830.405 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 206.245 km². På kortet: 87 counties, 853 byer (city) og 60 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Saint Paul, og den største by er Minneapolis (430.324 indbyggere). Minnesota grænser op til Iowa, North Dakota, South Dakota og Wisconsin og til de canadiske provinser Manitoba og Ontario.

Af countyerne har Hennepin County flest indbyggere (1.284.784) og Traverse County færrest (3.130); St. Louis County har det største areal (16.183 km²) og Ramsey County det mindste (394 km²).

De største byer i Minnesota

De 25 største byer. Du finder dem alle (913) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1MinneapolisHennepin County430.324
2St. PaulRamsey County306.684
3RochesterOlmsted County124.292
4BloomingtonHennepin County89.034
5DuluthSt. Louis County88.330
6Brooklyn ParkHennepin County83.543
7WoodburyWashington County81.558
8LakevilleDakota County79.270
9PlymouthHennepin County78.942
10BlaineAnoka County76.603
11Maple GroveHennepin County73.893
12St. CloudStearns County72.647
13EaganDakota County67.109
14BurnsvilleDakota County65.244
15Coon RapidsAnoka County64.193
16Eden PrairieHennepin County63.075
17Apple ValleyDakota County55.248
18EdinaHennepin County54.356
19MinnetonkaHennepin County53.969
20St. Louis ParkHennepin County50.027
21ShakopeeScott County49.366
22MoorheadClay County46.533
23MankatoBlue Earth County46.529
24Cottage GroveWashington County43.604
25MaplewoodRamsey County40.717

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Minnesota

Alle counties (87) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Minnesota. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Aitkin16.2524.717
Anoka381.6051.093
Detroit Lakes35.4973.406
Bemidji47.0556.487
Foley41.7441.057
Ortonville5.0541.293
Mankato70.6341.937
New Ulm25.5171.583
Carlton36.7112.230
Chaska114.379917
Walker31.4305.236
Montevideo12.4061.505
Center City59.1421.075
Moorhead67.7342.707
Bagley8.6472.587
Grand Marais5.5223.762
Windom11.4051.658
Brainerd69.1322.586
Hastings457.7101.457
Mantorville21.3761.138
Alexandria40.1201.650
Blue Earth13.8881.845
Preston21.5402.231
Albert Lea30.4401.832
Red Wing48.1951.960
Elbow Lake6.0851.419
Minneapolis1.284.7841.435
Caledonia18.4001.430
Park Rapids22.3692.398
Cambridge44.3861.129
Grand Rapids45.4046.909
Jackson9.8571.821
Mora16.6281.351
Willmar44.7202.065
Hallock4.0312.846
International Falls11.5878.041
Madison6.7041.981
Two Harbors10.7465.463
Baudette3.7703.361
Le Center29.4531.162
Ivanhoe5.5831.390
Marshall25.6841.850
Mahnomen5.1531.445
Warren8.7984.597
Fairmont19.4401.845
Glencoe36.6311.273
Litchfield23.6031.575
Milaca27.7531.482
Little Falls34.6202.914
Austin40.9711.842
Slayton7.9421.825
Saint Peter34.2731.162
Worthington22.3381.852
Ada6.3362.261
Rochester166.7311.693
Fergus Falls61.0415.107
Thief River Falls13.6861.597
Pine City30.4723.655
Pipestone9.2601.204
Crookston30.5455.105
Glenwood11.4201.747
Saint Paul541.623394
Red Lake Falls3.9401.120
Redwood Falls15.2652.275
Olivia14.3562.546
Faribault69.9391.284
Luverne9.5241.250
Roseau15.2464.330
Shakopee159.017922
Elk River104.1941.121
Gaylord15.3561.525
Duluth200.51816.183
Saint Cloud164.1103.478
Owatonna37.4641.113
Morris9.7471.460
Benson9.7631.922
Long Prairie26.0602.448
Wheaton3.1301.486
Wabasha21.5371.354
Wadena14.3881.389
Waseca18.6881.097
Stillwater286.895996
Saint James11.4591.127
Breckenridge6.2881.945
Winona50.5231.622
Buffalo157.5591.712
Granite Falls9.4771.966

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.