Interaktivt kort

Kort over South Dakota

Se alle counties og byer i South Dakota på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over South Dakota til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over South Dakota med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over South Dakota med byer

Kort over South Dakota med counties

Stumt kort over South Dakota

Fakta i korte træk

Hovedstad
Pierre
Største by
Sioux Falls (213.748)
Indbyggere
935.094 (2025)
Areal
196.342 km²
Counties i South Dakota
66
County med flest indbyggere
Minnehaha County (212.691)
County med størst areal
Meade County, 8.990 km²
Kort over South Dakota med de største byer
Kort over South Dakota med de største byer

Om South Dakota

South Dakota har 935.094 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 196.342 km². På kortet: 66 counties, 157 byer (city), 152 towns, 1 landsby (village) og 167 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Pierre, og den største by er Sioux Falls (213.748 indbyggere). South Dakota grænser op til Iowa, Minnesota, Montana, Nebraska, North Dakota og Wyoming.

Af countyerne har Minnehaha County flest indbyggere (212.691) og Jones County færrest (913); Meade County har det største areal (8.990 km²) og Clay County det mindste (1.067 km²).

De største byer i South Dakota

De 25 største byer. Du finder dem alle (477) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1Sioux FallsMinnehaha County213.748
2Rapid CityPennington County80.589
3AberdeenBrown County27.961
4BrookingsBrookings County25.355
5WatertownCodington County23.736
6YanktonYankton County15.816
7MitchellDavison County15.756
8HuronBeadle County14.607
9SpearfishLawrence County14.154
10Box ElderPennington County13.936
11PierreHughes County13.848
12VermillionClay County11.720
13BrandonMinnehaha County11.306
14HarrisburgLincoln County10.405
15Rapid ValleyPennington County8.098*
16TeaLincoln County8.019
17SturgisMeade County6.922
18MadisonLake County6.065
19Belle FourcheButte County5.791
20Dakota DunesUnion County4.020*
21Dell RapidsMinnehaha County3.852
22Hot SpringsFall River County3.670
23HartfordMinnehaha County3.635
24MilbankGrant County3.512
25MobridgeWalworth County3.192

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i South Dakota

Alle counties (66) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i South Dakota. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Plankinton2.8011.835
Huron19.6243.260
Martin3.3073.068
Tyndall7.2441.460
Brookings37.6352.052
Aberdeen37.5614.437
Chamberlain5.2782.117
Gann Valley1.8021.221
Belle Fourche10.8565.827
Mound City1.3771.900
Lake Andes9.3032.842
Clark4.0312.480
Vermillion15.0311.067
Watertown29.5621.781
McIntosh3.7816.396
Custer9.4314.032
Mitchell20.0691.128
Webster5.4842.664
Clear Lake4.4081.613
Timber Lake5.4195.963
Armour2.8881.118
Ipswich4.0222.916
Hot Springs7.4674.506
Faulkton2.1782.543
Milbank7.5341.765
Burke4.0372.629
Hayti6.9001.313
Miller3.1213.721
Alexandria3.4561.126
Buffalo1.3316.919
Pierre17.5701.921
Olivet7.4132.106
Highmore1.1912.229
Philip1.8024.689
Kadoka2.6664.827
Wessington Springs1.6541.363
Murdo9132.511
De Smet5.2842.155
Madison10.9931.458
Deadwood29.4592.072
Canton77.1451.495
Kennebec3.6944.253
Britton4.4262.171
Salem5.9641.487
Leola2.3472.944
Sturgis30.7118.990
White River2.1373.386
Howard2.2811.477
Sioux Falls212.6912.090
Flandreau6.6321.345
Hot Springs13.3385.422
Rapid City116.7927.192
Bison2.8537.434
Gettysburg2.3772.230
Sisseton10.2552.852
Woonsocket2.3881.474
Redfield6.1553.894
Fort Pierre3.0183.741
Onida1.4792.607
Winner8.8633.596
Winner5.7084.176
Parker9.3141.598
Elk Point17.4021.193
Selby5.2171.832
Yankton23.6351.350
Dupree2.3895.080

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.