Interaktivt kort

Kort over Arkansas

Se alle counties og byer i Arkansas på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Arkansas til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Arkansas med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Arkansas med byer

Kort over Arkansas med counties

Stumt kort over Arkansas

Fakta i korte træk

Hovedstad
Little Rock
Største by
Little Rock (206.427)
Indbyggere
3.114.791 (2025)
Areal
134.660 km²
Counties i Arkansas
75
County med flest indbyggere
Pulaski County (404.611)
County med størst areal
Union County, 2.691 km²
Kort over Arkansas med de største byer
Kort over Arkansas med de største byer

Om Arkansas

Arkansas har 3.114.791 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 134.660 km². På kortet: 75 counties, 314 byer (city), 186 towns og 125 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Little Rock (206.427 indbyggere). Arkansas grænser op til Louisiana, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Tennessee og Texas.

Af countyerne har Pulaski County flest indbyggere (404.611) og Calhoun County færrest (4.632); Union County har det største areal (2.691 km²) og Lafayette County det mindste (1.371 km²).

De største byer i Arkansas

De 25 største byer. Du finder dem alle (625) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1Little RockPulaski County206.427
2FayettevilleWashington County106.623
3Fort SmithSebastian County90.855
4SpringdaleWashington County90.685
5JonesboroCraighead County83.296
6RogersBenton County76.956
7ConwayFaulkner County72.328
8North Little RockPulaski County65.120
9BentonvilleBenton County63.057
10BentonSaline County38.898
11Pine BluffJefferson County38.213
12Hot SpringsGarland County37.979
13Bella VistaBenton County34.518
14SherwoodPulaski County33.620
15ParagouldGreene County31.135
16RussellvillePope County29.521
17JacksonvillePulaski County29.460
18TexarkanaMiller County29.123
19CabotLonoke County27.711
20CentertonBenton County27.176
21Van BurenCrawford County24.556
22SearcyWhite County24.351
23West MemphisCrittenden County23.336
24BryantSaline County22.815
25Siloam SpringsBenton County21.298

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Arkansas

Alle counties (75) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Arkansas. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
De Witt and Stuttgart15.8362.570
Hamburg17.8312.397
Mountain Home42.9821.435
Bentonville332.5542.196
Harrison38.6281.527
Warren9.8281.681
Hampton4.6321.628
Berryville and Eureka Springs29.2631.632
Lake Village9.1071.650
Arkadelphia20.9382.243
Piggott and Corning14.0521.656
Heber Springs25.6721.435
Rison7.2241.549
Magnolia21.8941.984
Morrilton21.3931.429
Jonesboro and Lake City116.9571.832
Van Buren62.6571.542
Marion46.2101.587
Wynne16.1861.596
Fordyce6.0111.728
Arkansas City9.9841.920
Monticello17.0542.146
Conway133.9791.676
Charleston and Ozark17.7251.577
Salem12.4921.601
Hot Springs99.6951.755
Sheridan18.7561.637
Paragould47.4111.495
Hope19.0801.883
Malvern33.4511.593
Nashville12.3061.521
Batesville38.7851.978
Melbourne14.4051.503
Newport16.7411.641
Pine Bluff62.9872.259
Clarksville26.2251.712
Lewisville5.8881.371
Walnut Ridge16.2731.522
Marianna8.0291.553
Star City12.7641.449
Ashdown11.7631.376
Booneville and Paris21.6331.837
Lonoke76.6641.998
Huntsville18.4102.161
Yellville17.5931.545
Texarkana42.3571.616
Blytheville and Osceola37.8282.336
Clarendon6.2441.573
Mount Ida8.5792.021
Prescott7.9421.600
Jasper7.0262.127
Camden21.7311.898
Perryville10.3091.428
Helena14.2551.788
Murfreesboro9.9641.555
Harrisburg22.4831.964
Mena19.4862.219
Russellville64.9762.100
Des Arc and De Valls Bluff7.9231.677
Little Rock404.6111.964
Pocahontas18.8761.688
Benton133.2881.874
Waldron9.9652.312
Marshall7.8481.725
Greenwood and Fort Smith130.6411.376
De Queen15.7581.460
Ash Flat18.1221.566
Forrest City21.8001.644
Mountain View12.7031.571
El Dorado36.9262.691
Clinton16.2381.838
Fayetteville271.2132.438
Searcy80.0852.678
Augusta5.7101.518
Dardanelle and Danville19.9562.410

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.