Interaktivt kort

Kort over Louisiana

Se alle parishes og byer i Louisiana på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på parisherne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en parish for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Louisiana til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Louisiana med byer, kortet over parisherne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Louisiana med byer

Kort over Louisiana med parishes

Stumt kort over Louisiana

Fakta i korte træk

Hovedstad
Baton Rouge
Største by
New Orleans (362.154)
Indbyggere
4.618.189 (2025)
Areal
111.930 km²
Parishes i Louisiana
64
Parish med flest indbyggere
East Baton Rouge Parish (456.180)
Parish med størst areal
Vernon Parish, 3.436 km²
Kort over Louisiana med de største byer
Kort over Louisiana med de største byer

Om Louisiana

Louisiana har 4.618.189 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 111.930 km². På kortet: 64 parishes, 69 byer (city), 128 towns, 107 landsbyer (village) og 184 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Baton Rouge, og den største by er New Orleans (362.154 indbyggere). Louisiana grænser op til Arkansas, Mississippi og Texas.

Af parisherne har East Baton Rouge Parish flest indbyggere (456.180) og Tensas Parish færrest (3.700); Vernon Parish har det største areal (3.436 km²) og Orleans Parish det mindste (439 km²).

De største byer i Louisiana

De 25 største byer. Du finder dem alle (488) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByParishIndbyggere
1New OrleansOrleans Parish362.154
2Baton RougeEast Baton Rouge Parish222.795
3ShreveportCaddo Parish175.902
4MetairieJefferson Parish143.507*
5LafayetteLafayette Parish123.311
6Lake CharlesCalcasieu Parish82.676
7KennerJefferson Parish65.136
8Bossier CityBossier Parish63.259
9MonroeOuachita Parish46.860
10AlexandriaRapides Parish42.938
11PrairievilleAscension Parish33.197*
12MarreroJefferson Parish32.382*
13HoumaTerrebonne Parish31.735
14CentralEast Baton Rouge Parish30.313
15LaplaceSt. John the Baptist Parish28.841*
16SlidellSt. Tammany Parish28.341
17New IberiaIberia Parish26.533
18TerrytownJefferson Parish25.278*
19HammondTangipahoa Parish24.032
20RustonLincoln Parish22.397
21HarveyJefferson Parish22.236*
22ChalmetteSt. Bernard Parish21.562*
23ZacharyEast Baton Rouge Parish20.621
24SulphurCalcasieu Parish20.492
25YoungsvilleLafayette Parish19.980

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Parishes i Louisiana

Alle parishes (64) med administrationsby. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Parishes i Louisiana. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Crowley57.0321.697
Oberlin22.6721.974
Donaldsonville135.105751
Napoleonville19.720891
Marksville37.9412.154
DeRidder36.6732.998
Arcadia12.2692.101
Benton131.8672.174
Shreveport224.2262.278
Lake Charles208.4662.756
Columbia9.3441.372
Cameron4.7183.327
Harrisonburg8.2231.834
Homer13.3541.955
Vidalia17.8361.806
Mansfield27.3812.270
Baton Rouge456.1801.180
Lake Providence6.7601.090
Clinton18.9111.174
Ville Platte31.9801.716
Winnsboro19.0021.617
Colfax22.0751.667
New Iberia66.8461.489
Plaquemine29.5791.602
Jonesboro15.8341.475
Jennings31.4711.687
Gretna431.398779
Lafayette257.949696
Thibodaux95.5052.766
Jena15.1541.618
Ruston48.3601.222
Livingston155.0361.679
Tallulah8.8441.616
Bastrop23.7052.059
Natchitoches36.0893.245
New Orleans362.154439
Monroe158.5421.581
Pointe A La Hache22.2562.022
New Roads19.5201.442
Alexandria125.8773.429
Coushatta7.1651.007
Rayville19.5821.439
Many21.8342.245
Chalmette45.642978
Hahnville50.586719
Greensburg10.7581.058
Convent18.938616
Edgard39.875555
Opelousas80.7652.393
Saint Martinville51.1061.910
Franklin46.5521.447
Covington279.1082.189
Amite141.3462.049
Saint Joseph3.7001.563
Houma104.1633.185
Farmerville20.5612.271
Abbeville57.6713.036
Leesville45.0913.436
Franklinton44.9371.734
Minden34.9481.537
Port Allen28.756498
Oak Grove9.156932
Saint Francisville15.1341.045
Winnfield14.9612.460

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Parishes, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor parisherne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.