Interaktivt kort

Kort over Mississippi

Se alle counties og byer i Mississippi på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Mississippi til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Mississippi med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Mississippi med byer

Kort over Mississippi med counties

Stumt kort over Mississippi

Fakta i korte træk

Hovedstad
Jackson
Største by
Jackson (141.196)
Indbyggere
2.954.160 (2025)
Areal
121.534 km²
Counties i Mississippi
82
County med flest indbyggere
Harrison County (217.136)
County med størst areal
Yazoo County, 2.389 km²
Kort over Mississippi med de største byer
Kort over Mississippi med de største byer

Om Mississippi

Mississippi har 2.954.160 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 121.534 km². På kortet: 82 counties, 113 byer (city), 167 towns, 19 landsbyer (village) og 127 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er også den største by: Jackson (141.196 indbyggere). Mississippi grænser op til Alabama, Arkansas, Louisiana og Tennessee.

Af countyerne har Harrison County flest indbyggere (217.136) og Issaquena County færrest (1.263); Yazoo County har det største areal (2.389 km²) og Alcorn County det mindste (1.036 km²).

De største byer i Mississippi

De 25 største byer. Du finder dem alle (426) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1JacksonHinds County141.196
2GulfportHarrison County76.506
3SouthavenDeSoto County57.819
4HattiesburgForrest County48.802
5BiloxiHarrison County48.516
6Olive BranchDeSoto County47.563
7TupeloLee County38.087
8MeridianLauderdale County33.370
9PearlRankin County28.864
10MadisonMadison County28.575
11OxfordLafayette County26.773
12Horn LakeDeSoto County26.741
13ClintonHinds County26.640
14GreenvilleWashington County26.530
15BrandonRankin County26.122
16StarkvilleOktibbeha County25.754
17RidgelandMadison County24.750
18ColumbusLowndes County22.792
19PascagoulaJackson County21.409
20VicksburgWarren County19.830
21GautierJackson County19.069
22Ocean SpringsJackson County18.993
23HernandoDeSoto County18.824
24LaurelJones County17.662
25Long BeachHarrison County17.309

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Mississippi

Alle counties (82) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Mississippi. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Natchez30.0611.197
Corinth34.5691.036
Liberty12.4871.891
Kosciusko17.1001.904
Ashland7.5021.053
Cleveland and Rosedale28.2622.270
Pittsboro12.6431.519
Carrollton9.2261.628
Houston and Okolona16.7301.300
Ackerman8.0481.083
Port Gibson8.0581.262
Quitman15.1021.791
West Point18.2381.062
Clarksdale19.8491.433
Hazlehurst27.4972.013
Collins17.8981.072
Hernando197.9181.234
Hattiesburg79.0341.207
Meadville7.4911.461
Lucedale26.3311.240
Leakesville13.7071.846
Grenada20.8681.093
Bay Saint Louis46.8731.228
Biloxi and Gulfport217.1361.486
Jackson and Raymond211.8882.253
Lexington15.4651.960
Belzoni7.0011.084
Mayersville1.2631.070
Fulton24.1521.380
Pascagoula147.6661.872
Bay Springs and Paulding15.7851.752
Fayette6.8251.347
Prentiss10.9411.058
Laurel and Ellisville66.4961.800
De Kalb8.6001.984
Oxford59.5971.636
Purvis67.4031.286
Meridian70.3171.823
Monticello11.8191.115
Carthage21.6621.510
Tupelo83.7311.165
Greenwood25.6861.539
Brookhaven35.0121.518
Columbus57.3461.309
Canton116.2981.850
Columbia24.0011.405
Holly Springs34.6541.829
Aberdeen33.3181.982
Winona9.3541.054
Philadelphia28.7321.477
Decatur20.9601.496
Macon9.7981.800
Starkville51.8961.187
Sardis and Batesville32.6911.775
Poplarville59.3632.101
New Augusta11.5771.676
Magnolia38.7121.060
Pontotoc32.0961.289
Booneville25.2841.075
Marks5.3641.049
Brandon162.1812.009
Forest28.0731.578
Rolling Fork3.0971.118
Mendenhall25.4981.526
Raleigh13.9911.648
Wiggins19.6541.154
Indianola22.8931.807
Charleston and Sumner10.8771.672
Senatobia28.7251.048
Ripley21.3891.186
Iuka18.6391.099
Tunica8.8191.176
New Albany28.4591.076
Tylertown13.9281.046
Vicksburg41.7591.524
Greenville40.4461.875
Waynesboro19.8072.100
Walthall10.1671.091
Woodville7.5821.756
Louisville17.4731.573
Water Valley and Coffeeville12.3751.210
Yazoo City22.9472.389

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.