Interaktivt kort

Kort over Alabama

Se alle counties og byer i Alabama på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Alabama til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Alabama med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Alabama med byer

Kort over Alabama med counties

Stumt kort over Alabama

Fakta i korte træk

Hovedstad
Montgomery
Største by
Huntsville (233.627)
Indbyggere
5.193.088 (2025)
Areal
131.185 km²
Counties i Alabama
67
County med flest indbyggere
Jefferson County (665.742)
County med størst areal
Baldwin County, 4.118 km²
Kort over Alabama med de største byer
Kort over Alabama med de største byer

Om Alabama

Alabama har 5.193.088 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 131.185 km². På kortet: 67 counties, 187 byer (city), 275 towns og 131 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Montgomery, og den største by er Huntsville (233.627 indbyggere). Alabama grænser op til Florida, Georgia, Mississippi og Tennessee.

Af countyerne har Jefferson County flest indbyggere (665.742) og Greene County færrest (7.067); Baldwin County har det største areal (4.118 km²) og Etowah County det mindste (1.386 km²).

De største byer i Alabama

De 25 største byer. Du finder dem alle (593) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1HuntsvilleMadison County233.627
2MobileMobile County200.824
3BirminghamJefferson County195.893
4MontgomeryMontgomery County195.300
5TuscaloosaTuscaloosa County114.316
6HooverJefferson County93.550
7AuburnLee County85.113
8DothanHouston County72.060
9MadisonMadison County67.968
10DecaturMorgan County58.056
11FlorenceLauderdale County42.581
12PrattvilleAutauga County40.582
13Phenix CityRussell County38.344
14Vestavia HillsJefferson County38.306
15OpelikaLee County35.765
16AlabasterShelby County34.748
17AthensLimestone County34.209
18GadsdenEtowah County33.367
19NorthportTuscaloosa County31.648
20DaphneBaldwin County31.396
21EnterpriseCoffee County31.211
22FoleyBaldwin County30.354
23HomewoodJefferson County28.118
24TrussvilleJefferson County27.273
25FairhopeBaldwin County26.625

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser.

Counties i Alabama

Alle counties (67) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Alabama. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Prattville61.9201.540
Bay Minette267.7614.118
Clayton24.6072.292
Centreville22.2621.612
Oneonta60.1561.670
Union Springs9.7801.613
Greenville18.1002.012
Anniston115.8341.569
LaFayette34.2531.545
Centre26.4131.434
Clanton47.7081.794
Butler11.9042.366
Grove Hill22.0143.207
Ashland14.2071.564
Heflin15.9701.451
Elba56.9531.759
Tuscumbia59.4741.536
Evergreen10.8992.202
Rockford10.1611.686
Andalusia37.9472.669
Luverne13.1751.577
Cullman94.0091.903
Ozark49.9121.453
Selma35.1402.535
Fort Payne74.0852.013
Wetumpka91.5771.602
Brewton36.6652.449
Gadsden103.8861.386
Fayette15.8721.626
Russellville32.4491.642
Geneva27.5541.488
Eutaw7.0671.676
Greensboro15.1941.668
Abbeville18.3941.455
Dothan110.3181.502
Scottsboro54.2812.792
Birmingham665.7422.879
Vernon13.5871.567
Florence97.1351.730
Moulton33.8431.789
Opelika189.8811.574
Athens122.9281.459
Hayneville9.3591.855
Tuskegee18.1321.576
Huntsville433.5162.076
Linden18.3112.530
Hamilton29.0971.923
Guntersville103.5371.466
Mobile411.6583.184
Monroeville18.9652.656
Montgomery225.8912.034
Decatur126.4831.501
Marion7.4251.864
Carrollton18.2212.283
Troy33.6881.741
Wedowee23.1631.504
Phenix City58.8981.661
Columbiana238.5522.034
Ashville and Pell City98.2061.636
Livingston11.5882.341
Talladega81.6031.908
Dadeville40.9531.856
Tuscaloosa241.3683.421
Jasper65.1402.049
Chatom14.8222.798
Camden9.6662.300
Double Springs23.8291.588

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.