Interaktivt kort

Kort over Vermont

Se alle counties og byer i Vermont på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Vermont til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Vermont med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Vermont med byer

Kort over Vermont med counties

Stumt kort over Vermont

Fakta i korte træk

Hovedstad
Montpelier
Største by
Burlington (44.019)
Indbyggere
644.663 (2025)
Areal
23.873 km²
Counties i Vermont
14
County med flest indbyggere
Chittenden County (169.115)
County med størst areal
Windsor County, 2.510 km²
Kort over Vermont med de største byer
Kort over Vermont med de største byer

Om Vermont

Vermont har 644.663 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 23.873 km². På kortet: 14 counties, 10 byer (city), 218 towns, 29 landsbyer (village) og 138 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Montpelier, og den største by er Burlington (44.019 indbyggere). Vermont grænser op til Massachusetts, New Hampshire og New York og til den canadiske provins Québec.

Af countyerne har Chittenden County flest indbyggere (169.115) og Essex County færrest (6.051); Windsor County har det største areal (2.510 km²) og Grand Isle County det mindste (212 km²).

De største byer i Vermont

De 25 største byer. Du finder dem alle (395) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1BurlingtonChittenden County44.019
2South BurlingtonChittenden County21.394
3ColchesterChittenden County17.565
4RutlandRutland County15.363
5BenningtonBennington County14.953
6BrattleboroWindham County11.872
7EssexChittenden County11.346
8Essex JunctionChittenden County10.921
9HartfordWindsor County10.911
10MiltonChittenden County10.646
11WillistonChittenden County9.975
12MiddleburyAddison County9.208
13SpringfieldWindsor County8.881
14BenningtonBennington County8.795*
15WinooskiChittenden County8.239
16BarreWashington County8.214
17ShelburneChittenden County8.133
18MontpelierWashington County7.823
19St. JohnsburyCaledonia County7.354
20BrattleboroWindham County7.352*
21MiddleburyAddison County7.304*
22St. AlbansFranklin County6.939
23ShelburneChittenden County6.178*
24MorristownLamoille County6.129
25St. JohnsburyCaledonia County5.994*

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Vermont

Alle counties (14) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Vermont. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Middlebury38.0481.985
Bennington and Manchester36.6301.746
Saint Johnsbury30.4141.681
Burlington169.1151.390
Guildhall6.0511.716
Saint Albans51.1771.634
North Hero7.511212
Hyde Park26.2941.195
Chelsea30.0021.779
Newport27.6001.799
Rutland59.6532.410
Montpelier59.6521.779
Newfane45.2042.036
Woodstock57.3122.510

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.