Interaktivt kort

Kort over New Hampshire

Se alle counties og byer i New Hampshire på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over New Hampshire til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over New Hampshire med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over New Hampshire med byer

Kort over New Hampshire med counties

Stumt kort over New Hampshire

Fakta i korte træk

Hovedstad
Concord
Største by
Manchester (116.818)
Indbyggere
1.415.342 (2025)
Areal
23.190 km²
Counties i New Hampshire
10
County med flest indbyggere
Hillsborough County (433.415)
County med størst areal
Coos County, 4.648 km²
Kort over New Hampshire med de største byer
Kort over New Hampshire med de største byer

Om New Hampshire

New Hampshire har 1.415.342 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 23.190 km². På kortet: 10 counties, 13 byer (city), 221 towns og 87 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Concord, og den største by er Manchester (116.818 indbyggere). New Hampshire grænser op til Maine, Massachusetts og Vermont og til den canadiske provins Québec.

Af countyerne har Hillsborough County flest indbyggere (433.415) og Coos County færrest (31.343); Coos County har det største areal (4.648 km²) og Strafford County det mindste (952 km²).

De største byer i New Hampshire

De 25 største byer. Du finder dem alle (321) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1ManchesterHillsborough County116.818
2NashuaHillsborough County92.435
3ConcordMerrimack County44.597
4DoverStrafford County34.623
5DerryRockingham County33.990
6RochesterStrafford County33.716
7SalemRockingham County31.868
8MerrimackHillsborough County29.699
9LondonderryRockingham County27.844
10HudsonHillsborough County26.001
11BedfordHillsborough County23.973
12KeeneCheshire County23.072
13PortsmouthRockingham County23.028
14DerryRockingham County22.879*
15GoffstownHillsborough County18.607
16LaconiaBelknap County17.246
17MilfordHillsborough County16.686
18HamptonRockingham County16.381
19WindhamRockingham County16.259
20ExeterRockingham County16.213
21LebanonGrafton County15.481
22HooksettMerrimack County15.346
23DurhamStrafford County15.346
24PelhamHillsborough County14.828
25ClaremontSullivan County13.032

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i New Hampshire

Alle counties (10) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i New Hampshire. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Laconia65.1471.041
Ossipee52.7842.414
Keene78.2691.830
Lancaster31.3434.648
North Haverhill93.2254.425
Manchester and Nashua433.4152.270
Concord158.0782.416
Brentwood324.0771.801
Dover135.043952
Newport43.9611.393

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.