Interaktivt kort

Kort over Maine

Se alle counties og byer i Maine på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Maine til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Maine med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Maine med byer

Kort over Maine med counties

Stumt kort over Maine

Fakta i korte træk

Hovedstad
Augusta
Største by
Portland (69.911)
Indbyggere
1.414.874 (2025)
Areal
79.888 km²
Counties i Maine
16
County med flest indbyggere
Cumberland County (317.222)
County med størst areal
Aroostook County, 17.278 km²
Kort over Maine med de største byer
Kort over Maine med de største byer

Om Maine

Maine har 1.414.874 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 79.888 km². På kortet: 16 counties, 23 byer (city), 459 towns og 132 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Augusta, og den største by er Portland (69.911 indbyggere). Maine grænser op til New Hampshire og til de canadiske provinser Québec og New Brunswick.

Af countyerne har Cumberland County flest indbyggere (317.222) og Piscataquis County færrest (17.409); Aroostook County har det største areal (17.278 km²) og Sagadahoc County det mindste (658 km²).

De største byer i Maine

De 25 største byer. Du finder dem alle (614) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1PortlandCumberland County69.911
2LewistonAndroscoggin County38.866
3BangorPenobscot County32.518
4South PortlandCumberland County27.007
5AuburnAndroscoggin County25.441
6ScarboroughCumberland County24.547
7BrunswickCumberland County23.055
8SanfordYork County22.663
9BiddefordYork County22.399
10WestbrookCumberland County21.565
11SacoYork County21.159
12WindhamCumberland County19.912
13GorhamCumberland County19.239
14AugustaKennebec County19.155
15WatervilleKennebec County17.579
16BrunswickCumberland County17.033*
17YorkYork County14.293
18FalmouthCumberland County12.982
19OronoPenobscot County12.421
20KennebunkYork County12.152
21WellsYork County12.094
22KitteryYork County11.420
23StandishCumberland County11.000
24OronoPenobscot County10.185*
25TopshamSagadahoc County9.982

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Maine

Alle counties (16) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Maine. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Auburn116.4871.212
Houlton66.60917.278
Portland317.2222.166
Farmington30.8244.395
Ellsworth57.1714.111
Augusta129.0672.247
Rockland41.117946
Wiscasset36.5951.181
Paris60.3465.379
Bangor157.9678.799
Dover-Foxcroft17.40910.259
Bath37.979658
Skowhegan51.62010.164
Belfast40.6931.891
Machias31.3346.637
Alfred222.4342.567

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.