Interaktivt kort

Kort over South Carolina

Se alle counties og byer i South Carolina på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over South Carolina til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over South Carolina med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over South Carolina med byer

Kort over South Carolina med counties

Stumt kort over South Carolina

Fakta i korte træk

Hovedstad
Columbia
Største by
Charleston (159.423)
Indbyggere
5.570.274 (2025)
Areal
77.866 km²
Counties i South Carolina
46
County med flest indbyggere
Greenville County (583.125)
County med størst areal
Horry County, 2.935 km²
Kort over South Carolina med de største byer
Kort over South Carolina med de største byer

Om South Carolina

South Carolina har 5.570.274 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 77.866 km². På kortet: 46 counties, 69 byer (city), 202 towns og 204 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Columbia, og den største by er Charleston (159.423 indbyggere). South Carolina grænser op til Georgia og North Carolina.

Af countyerne har Greenville County flest indbyggere (583.125) og Allendale County færrest (7.355); Horry County har det største areal (2.935 km²) og McCormick County det mindste (930 km²).

De største byer i South Carolina

De 25 største byer. Du finder dem alle (475) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1CharlestonCharleston County159.423
2ColumbiaRichland County147.035
3North CharlestonCharleston County129.245
4Mount PleasantCharleston County95.469
5Rock HillYork County75.911
6GreenvilleGreenville County75.310
7SummervilleDorchester County53.177
8Goose CreekBerkeley County52.010
9GreerGreenville County50.007
10SumterSumter County43.094
11FlorenceFlorence County41.231
12Myrtle BeachHorry County40.937
13SpartanburgSpartanburg County39.978
14Fort MillYork County38.673
15Hilton Head IslandBeaufort County38.196
16BlufftonBeaufort County36.807
17AikenAiken County33.808
18MauldinGreenville County31.465
19AndersonAnderson County31.323
20ConwayHorry County30.627
21SimpsonvilleGreenville County28.459
22EasleyPickens County27.319
23North AugustaAiken County26.982
24LexingtonLexington County25.729
25Carolina ForestHorry County23.342*

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i South Carolina

Alle counties (46) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i South Carolina. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Abbeville24.8361.272
Aiken181.5152.773
Allendale7.3551.057
Anderson219.9301.849
Bamberg12.7961.019
Barnwell20.6531.420
Beaufort204.4331.492
Moncks Corner274.6662.859
Saint Matthews14.188987
Charleston436.2002.378
Gaffney58.2751.018
Chester33.0011.504
Chesterfield44.7402.069
Manning31.0431.573
Walterboro39.3822.736
Darlington62.8881.452
Dillon27.4581.049
Saint George178.3971.472
Edgefield29.8081.297
Winnsboro20.3401.778
Florence138.5042.073
Georgetown65.9122.107
Greenville583.1252.036
Greenwood70.3791.180
Hampton18.1741.450
Conway427.5512.935
Ridgeland38.5331.697
Camden73.1661.882
Lancaster114.2961.422
Laurens71.8481.846
Bishopville15.7301.062
Lexington317.5881.810
Marion28.2421.267
Bennettsville25.4881.243
McCormick10.215930
Newberry39.5611.632
Walhalla83.7751.623
Orangeburg83.1772.866
Pickens139.1981.287
Columbia434.9561.961
Saluda19.6801.173
Spartanburg380.8572.094
Sumter105.0671.723
Union26.7991.330
Kingstree29.6622.419
York306.8871.764

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.