Interaktivt kort

Kort over Oregon

Se alle counties og byer i Oregon på et kort som du kan zoome ind på, med interstate-motorvejene, de føderale veje (US Routes), floderne og søerne. Over kortet kan du vise stederne og navnene på countyerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på et county for at se administrationsby, indbyggertal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Oregon til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Oregon med byer, kortet over countyerne med deres administrationsbyer og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Oregon med byer

Kort over Oregon med counties

Stumt kort over Oregon

Fakta i korte træk

Hovedstad
Salem
Største by
Portland (635.109)
Indbyggere
4.273.586 (2025)
Areal
248.630 km²
Counties i Oregon
36
County med flest indbyggere
Multnomah County (795.391)
County med størst areal
Harney County, 26.248 km²
Kort over Oregon med de største byer
Kort over Oregon med de største byer

Om Oregon

Oregon har 4.273.586 indbyggere (skøn for 2025) og et landareal på 248.630 km². På kortet: 36 counties, 231 byer (city), 9 towns og 185 census-designated places (steder uden eget styre). Hovedstaden er Salem, og den største by er Portland (635.109 indbyggere). Oregon grænser op til Californien, Idaho, Nevada og Washington.

Af countyerne har Multnomah County flest indbyggere (795.391) og Wheeler County færrest (1.472); Harney County har det største areal (26.248 km²) og Multnomah County det mindste (1.116 km²).

De største byer i Oregon

De 25 største byer. Du finder dem alle (425) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByCountyIndbyggere
1PortlandMultnomah County635.109
2SalemMarion County181.779
3EugeneLane County178.618
4GreshamMultnomah County111.513
5HillsboroWashington County111.126
6BendDeschutes County107.342
7BeavertonWashington County97.842
8MedfordJackson County86.494
9CorvallisBenton County61.499
10SpringfieldLane County61.431
11TigardWashington County57.929
12AlbanyLinn County56.894
13AlohaWashington County53.828*
14Lake OswegoClackamas County39.722
15Grants PassJosephine County39.239
16KeizerMarion County39.140
17RedmondDeschutes County38.547
18Oregon CityClackamas County38.175
19McMinnvilleYamhill County34.647
20WoodburnMarion County31.948
21BethanyWashington County31.350*
22Happy ValleyClackamas County28.916
23TualatinWashington County28.139
24WilsonvilleClackamas County27.833
25Forest GroveWashington County27.252

Indbyggertal: skøn fra US Census Bureau for juli 2025 inden for byens grænser; * census-designated places, som ikke har eget styre eller egne skøn, står med indbyggertallet fra folketællingen i 2020.

Counties i Oregon

Alle counties (36) med administrationsby. Vælg et på listen for at se det på kortet.

Counties i Oregon. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Baker City16.6587.946
Corvallis97.7281.749
Oregon City426.2804.845
Astoria40.9262.145
Saint Helens54.0911.706
Coquille63.9924.134
Prineville27.5647.715
Gold Beach22.6214.217
Bend213.0727.816
Roseburg111.95113.042
Condon1.9713.120
Canyon City7.07511.727
Burns7.38026.248
Hood River23.7201.352
Medford221.7957.209
Madras25.7404.615
Grants Pass87.8674.244
Klamath Falls70.27415.410
Lakeview8.18721.079
Eugene381.58411.795
Newport50.6362.541
Albany132.8435.930
Vale32.26125.609
Salem355.7773.058
Heppner12.6025.259
Portland795.3911.116
Dallas90.0371.919
Moro2.0512.133
Tillamook27.3842.857
Pendleton81.1198.328
La Grande25.9005.276
Enterprise7.5958.148
The Dalles26.3106.167
Hillsboro611.7081.876
Fossil1.4724.444
McMinnville110.0241.854

Øv dig i USA’s geografi

Kilder

  • Counties, delstatsgrænserne, byernes beliggenhed og vejene: US Census Bureau, Cartographic Boundary Files, Gazetteer Files og TIGER/Line-veje (2023).
  • Indbyggertal: US Census Bureau, Population Estimates, Vintage 2025; census-designated places: folketællingen i 2020.
  • Administrationsbyer og årene hvor countyerne blev oprettet: National Association of Counties (NACo), County Explorer.