Interaktivt kort

Verdenskort

Alle verdens lande på ét kort du kan zoome i. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk (PNG-filen viser også alle hovedstæder; de mindste lande er nummererede, med signaturforklaring), eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
197
Største land
Rusland, 17.098.242 km²
Mindste land
Vatikanstaten, 0,44 km²
Land med flest indbyggere
Indien (1.419.316.933)
Højeste bjerg
Mount Everest, 8.849 m
Længste flod
Nilen, 6.650 km
Verdenskort: alle lande med navn
Verdenskort: alle lande med navn

Øv dig på kortet over verden

Verden i tal

Verden har 197 lande med omkring 8,11 milliarder indbyggere på 134.113.487 km².

Målt på areal er Rusland det største land med 17.098.242 km², omkring 13 % af det samlede areal; det mindste er Vatikanstaten med 0,44 km².

Flest indbyggere har Indien, omkring 1,42 milliarder (17 % af hele befolkningen), og færrest Vatikanstaten, omkring 1.000. Tættest befolket er Monaco med omkring 16.024 indbyggere pr. km².

45 af de 197 lande har ingen kyst: Afghanistan, Andorra, Armenien, Aserbajdsjan, Belarus, Bhutan, Bolivia, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Den Centralafrikanske Republik, Eswatini, Etiopien, Kasakhstan, Kirgisistan, Kosovo, Laos, Lesotho, Liechtenstein, Luxembourg, Malawi, Mali, Moldova, Mongoliet, Nepal, Niger, Nordmakedonien, Paraguay, Rwanda, San Marino, Schweiz, Serbien, Slovakiet, Sydsudan, Tadsjikistan, Tchad, Tjekkiet, Turkmenistan, Uganda, Ungarn, Usbekistan, Vatikanstaten, Zambia, Zimbabwe og Østrig.

Verdens lande og deres hovedstæder

Alle 197 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Verden: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kabul49.474.805652.230
Tirana2.551.83728.748
Algier47.735.6852.381.740
Andorra la Vella85.370468
Luanda38.984.7961.246.700
Saint John’s102.634443
Buenos Aires45.418.0982.780.400
Jerevan2.963.83729.743
Baku10.694.37086.600
Canberra27.490.9217.741.220
Nassau415.30613.880
Manama1.566.888760
Dhaka174.370.536148.460
Bridgetown304.139430
Minsk9.460.972207.600
Bruxelles11.960.17030.528
Belmopan421.96022.966
Porto-Novo15.186.090112.622
Thimphu892.87738.394
La Paz12.436.1031.098.581
Sarajevo3.653.49951.197
Gaborone2.521.534581.730
Brasília221.359.3878.515.770
Bandar Seri Begawan491.9005.765
Sofia6.737.997110.879
Ouagadougou23.490.300274.200
Gitega13.590.10227.830
Phnom Penh17.230.333181.035
Yaoundé31.518.954475.440
Ottawa39.187.1559.984.670
Santiago19.091.343756.102
Bogotá49.842.2981.138.910
Moroni911.7072.235
San José5.304.93251.100
Havana10.059.519110.860
Nicosia1.332.2939.251
København6.051.49143.094
Abu Dhabi10.093.59383.600
Bangui5.750.570622.984
Kinshasa119.038.8252.344.858
Santo Domingo10.899.29248.670
Djibouti1.013.70323.200
Roseau74.661751
Quito18.479.841283.561
Kairo112.870.4571.001.450
San Salvador6.334.72321.041
Yamoussoukro31.855.971322.463
Asmara6.416.435117.600
Tallinn1.340.47845.228
Lobamba1.137.26817.364
Addis Abeba121.372.6321.104.300
Suva951.61118.274
Manila118.277.063300.000
Helsinki5.550.449338.145
Paris68.512.806643.801
Libreville2.513.738267.667
Banjul2.523.32711.300
Tbilisi4.900.96169.700
Accra35.336.133238.533
St. George’s114.621344
Athen10.424.536131.957
Guatemala City18.255.216108.889
Conakry14.374.590245.857
Bissau2.132.32536.125
Georgetown794.099214.969
Port-au-Prince11.898.81227.750
Tegucigalpa9.529.188112.090
New Delhi1.419.316.9333.287.263
Jakarta283.587.0971.904.569
Bagdad42.917.742438.317
Teheran89.177.3571.648.195
Dublin5.233.46170.273
Reykjavik364.036103.000
Jerusalem9.402.61721.937
Rom60.924.851301.340
Kingston2.938.50310.991
Tokyo123.201.945377.915
Amman11.312.50789.342
Praia611.0144.033
Astana20.432.6622.724.900
Nairobi55.751.717580.367
Beijing1.407.181.2099.596.960
Bisjkek6.219.751199.951
Sydtarawa116.545811
Pristina1.977.09310.887
Zagreb4.071.20856.594
Kuwait City3.172.51117.818
Vientiane7.953.556236.800
Maseru2.222.96230.355
Riga1.888.43964.589
Beirut5.364.48210.400
Monrovia5.563.541111.369
Tripoli7.361.2631.759.540
Vaduz40.547160
Vilnius2.815.68765.300
Luxembourg671.2542.586
Antananarivo31.345.040587.041
Lilongwe21.763.309118.484
Kuala Lumpur34.905.275329.847
Malé388.858298
Bamako22.634.4231.240.192
Valletta521.828316
Rabat37.387.585716.550
Majuro82.011181
Nouakchott5.202.1091.030.700
Port Louis1.311.3752.040
Mexico City130.739.9271.964.375
Palikir99.603702
Chișinău3.578.93033.851
Monaco32.0472
Ulan Bator3.281.6761.564.116
Podgorica599.84913.812
Maputo34.206.144799.380
Naypyidaw57.931.718676.578
Windhoek2.852.777824.292
Yaren9.93021
Amsterdam17.833.88541.543
Katmandu31.334.402147.181
Wellington5.161.211268.838
Managua6.739.380130.370
Niamey27.322.5551.267.000
Abuja244.344.065923.768
Pyongyang26.402.841120.538
Skopje2.137.55625.713
Oslo5.509.733323.802
Muscat3.969.824309.500
Islamabad257.047.044796.095
Ngerulmud21.947459
Ramallah5.495.2066.220
Panama City4.536.00875.420
Port Moresby10.273.996462.840
Asunción7.604.044406.752
Lima32.768.6141.285.216
Warszawa38.746.310312.685
Lissabon10.194.27792.090
Doha2.568.42611.586
Brazzaville6.097.665342.000
Bukarest18.148.155238.391
Moskva140.134.27917.098.242
Kigali13.623.30226.338
Basseterre55.434261
Castries168.462616
Kingstown100.647389
Honiara738.77428.896
Apia210.2232.831
San Marino35.29161
São Tomé223.561964
Riyadh36.544.4312.149.690
Bern8.925.74141.277
Dakar18.847.519196.722
Beograd6.652.21277.474
Victoria98.187455
Freetown9.331.20371.740
Singapore6.080.545719
Bratislava5.563.64949.035
Ljubljana2.097.89320.273
Mogadishu20.324.160637.657
Madrid47.280.433505.370
Sri Jayawardenepura Kotte22.050.56165.610
London68.751.311243.610
Khartoum50.467.2781.861.484
Paramaribo653.605163.820
Stockholm10.643.745450.295
Pretoria61.089.9261.219.090
Seoul51.486.34399.720
Juba12.703.714644.329
Damaskus24.261.882187.437
Dusjanbe10.593.876144.100
Taipei23.600.77635.980
Dodoma69.145.464947.300
N’Djamena19.674.0041.284.000
Bangkok70.025.248513.120
Prag10.838.70378.867
Lomé9.143.43956.785
Nuku’alofa104.519747
Port of Spain1.410.1705.128
Tunis11.962.995163.610
Asjkhabad5.744.151488.100
Funafuti11.82426
Ankara84.625.585783.562
Berlin84.012.284357.022
Kampala50.863.850241.038
Kyiv35.661.826603.550
Budapest9.855.74593.028
Montevideo3.449.444176.215
Washington D.C.338.016.2599.833.517
Tasjkent37.015.151447.400
Port Vila318.00712.189
Vatikanstaten1.0000,44
Caracas31.755.435912.050
Hanoi106.688.169331.210
Sana’a34.505.496527.968
Lusaka22.021.971752.618
Harare17.472.752390.757
Malabo1.795.83428.051
Wien9.174.39083.871
Dili1.404.78514.874

Kortet tæller 197 lande: FN’s 193 medlemslande, Vatikanstaten, Palæstina, Kosovo og Taiwan, som i alle vores quizzer. Territorier som Grønland og Puerto Rico er grå.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.