Interaktivt kort

Kort over Asien

Alle Asiens 47 lande på et kort du kan zoome i, fra Kaukasus og Den Arabiske Halvø til Japan og Indonesien. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
47
Største land
Kina, 9.596.960 km²
Mindste land
Maldiverne, 298 km²
Land med flest indbyggere
Indien (1.419.316.933)
Højeste bjerg
Mount Everest, 8.849 m
Længste flod
Yangtze, 6.300 km
Kort over Asien: alle lande med navn
Kort over Asien: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Asien

Asien i tal

Asien har 47 lande med omkring 4,67 milliarder indbyggere på 31.118.541 km².

Målt på areal er Kina det største land med 9.596.960 km², omkring 31 % af det samlede areal; det mindste er Maldiverne med 298 km².

Flest indbyggere har Indien, omkring 1,42 milliarder (30 % af hele befolkningen), og færrest Maldiverne, omkring 388.858. Tættest befolket er Singapore med omkring 8.457 indbyggere pr. km².

12 af de 47 lande har ingen kyst: Afghanistan, Armenien, Aserbajdsjan, Bhutan, Kasakhstan, Kirgisistan, Laos, Mongoliet, Nepal, Tadsjikistan, Turkmenistan og Usbekistan.

Asiens lande og deres hovedstæder

Alle 47 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Asien: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kabul49.474.805652.230
Jerevan2.963.83729.743
Baku10.694.37086.600
Manama1.566.888760
Dhaka174.370.536148.460
Thimphu892.87738.394
Bandar Seri Begawan491.9005.765
Phnom Penh17.230.333181.035
Abu Dhabi10.093.59383.600
Manila118.277.063300.000
Tbilisi4.900.96169.700
New Delhi1.419.316.9333.287.263
Jakarta283.587.0971.904.569
Bagdad42.917.742438.317
Teheran89.177.3571.648.195
Jerusalem9.402.61721.937
Tokyo123.201.945377.915
Amman11.312.50789.342
Astana20.432.6622.724.900
Beijing1.407.181.2099.596.960
Bisjkek6.219.751199.951
Kuwait City3.172.51117.818
Vientiane7.953.556236.800
Beirut5.364.48210.400
Kuala Lumpur34.905.275329.847
Malé388.858298
Ulan Bator3.281.6761.564.116
Naypyidaw57.931.718676.578
Katmandu31.334.402147.181
Pyongyang26.402.841120.538
Muscat3.969.824309.500
Islamabad257.047.044796.095
Ramallah5.495.2066.220
Doha2.568.42611.586
Riyadh36.544.4312.149.690
Singapore6.080.545719
Sri Jayawardenepura Kotte22.050.56165.610
Seoul51.486.34399.720
Damaskus24.261.882187.437
Dusjanbe10.593.876144.100
Taipei23.600.77635.980
Bangkok70.025.248513.120
Asjkhabad5.744.151488.100
Tasjkent37.015.151447.400
Hanoi106.688.169331.210
Sana’a34.505.496527.968
Dili1.404.78514.874
Også farvet på kortet: lande der strækker sig over to regioner
Nicosia1.332.2939.251
Kairo112.870.4571.001.450
Moskva140.134.27917.098.242
Ankara84.625.585783.562

De 47 er landene i vores quizzer om Asien, med Georgien, Armenien, Aserbajdsjan, Kasakhstan og Taiwan i Asien. Rusland og Tyrkiet strækker sig over Europa og Asien, Egypten over Afrika og Asien, og Cypern er en asiatisk ø i EU: de er farvet på kortet og står efter de 47, men vores quizzer placerer dem i Europa og Afrika, så de indgår ikke i tallene ovenfor.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.