Interaktivt kort

Kort over Mellemøsten

Mellemøstens 17 lande på et kort du kan zoome i, fra Egypten og Tyrkiet til Iran og Den Arabiske Halvø. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
17
Største land
Saudi-Arabien, 2.149.690 km²
Mindste land
Bahrain, 760 km²
Land med flest indbyggere
Egypten (112.870.457)
Højeste bjerg
Damavand, 5.610 m
Længste flod
Eufrat, 2.800 km
Kort over Mellemøsten: alle lande med navn
Kort over Mellemøsten: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Mellemøsten

Mellemøsten i tal

Mellemøsten har 17 lande med omkring 479 millioner indbyggere på 7.297.033 km².

Målt på areal er Saudi-Arabien det største land med 2.149.690 km², omkring 29 % af det samlede areal; det mindste er Bahrain med 760 km².

Flest indbyggere har Egypten, omkring 113 millioner (24 % af hele befolkningen), og færrest Cypern, omkring 1,33 millioner. Tættest befolket er Bahrain med omkring 2.062 indbyggere pr. km².

Alle 17 lande har kyst – ingen af dem er indlandsstater.

Mellemøstens lande og deres hovedstæder

Alle 17 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Mellemøsten: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Manama1.566.888760
Nicosia1.332.2939.251
Abu Dhabi10.093.59383.600
Kairo112.870.4571.001.450
Bagdad42.917.742438.317
Teheran89.177.3571.648.195
Jerusalem9.402.61721.937
Amman11.312.50789.342
Kuwait City3.172.51117.818
Beirut5.364.48210.400
Muscat3.969.824309.500
Ramallah5.495.2066.220
Doha2.568.42611.586
Riyadh36.544.4312.149.690
Damaskus24.261.882187.437
Ankara84.625.585783.562
Sana’a34.505.496527.968

Der findes ingen officiel liste over landene i Mellemøsten. Vi tæller de 17 fra vores quizzer: Bahrain, Cypern, De Forenede Arabiske Emirater, Egypten, Irak, Iran, Israel, Jordan, Kuwait, Libanon, Oman, Palæstina, Qatar, Saudi-Arabien, Syrien, Tyrkiet og Yemen.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.