Interaktivt kort

Kort over Afrika

Alle Afrikas 54 lande på et kort du kan zoome i, ø-staterne medregnet. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
54
Største land
Algeriet, 2.381.740 km²
Mindste land
Seychellerne, 455 km²
Land med flest indbyggere
Nigeria (244.344.065)
Højeste bjerg
Kilimanjaro, 5.895 m
Længste flod
Nilen, 6.650 km
Kort over Afrika: alle lande med navn
Kort over Afrika: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Afrika

Afrika i tal

Afrika har 54 lande med omkring 1,53 milliarder indbyggere på 30.316.247 km².

Målt på areal er Algeriet det største land med 2.381.740 km², omkring 8 % af det samlede areal; det mindste er Seychellerne med 455 km².

Flest indbyggere har Nigeria, omkring 244 millioner (16 % af hele befolkningen), og færrest Seychellerne, omkring 98.187. Tættest befolket er Mauritius med omkring 643 indbyggere pr. km².

16 af de 54 lande har ingen kyst: Botswana, Burkina Faso, Burundi, Den Centralafrikanske Republik, Eswatini, Etiopien, Lesotho, Malawi, Mali, Niger, Rwanda, Sydsudan, Tchad, Uganda, Zambia og Zimbabwe.

Afrikas lande og deres hovedstæder

Alle 54 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Afrika: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Algier47.735.6852.381.740
Luanda38.984.7961.246.700
Porto-Novo15.186.090112.622
Gaborone2.521.534581.730
Ouagadougou23.490.300274.200
Gitega13.590.10227.830
Yaoundé31.518.954475.440
Moroni911.7072.235
Bangui5.750.570622.984
Kinshasa119.038.8252.344.858
Djibouti1.013.70323.200
Kairo112.870.4571.001.450
Yamoussoukro31.855.971322.463
Asmara6.416.435117.600
Lobamba1.137.26817.364
Addis Abeba121.372.6321.104.300
Libreville2.513.738267.667
Banjul2.523.32711.300
Accra35.336.133238.533
Conakry14.374.590245.857
Bissau2.132.32536.125
Praia611.0144.033
Nairobi55.751.717580.367
Maseru2.222.96230.355
Monrovia5.563.541111.369
Tripoli7.361.2631.759.540
Antananarivo31.345.040587.041
Lilongwe21.763.309118.484
Bamako22.634.4231.240.192
Rabat37.387.585716.550
Nouakchott5.202.1091.030.700
Port Louis1.311.3752.040
Maputo34.206.144799.380
Windhoek2.852.777824.292
Niamey27.322.5551.267.000
Abuja244.344.065923.768
Brazzaville6.097.665342.000
Kigali13.623.30226.338
São Tomé223.561964
Dakar18.847.519196.722
Victoria98.187455
Freetown9.331.20371.740
Mogadishu20.324.160637.657
Khartoum50.467.2781.861.484
Pretoria61.089.9261.219.090
Juba12.703.714644.329
Dodoma69.145.464947.300
N’Djamena19.674.0041.284.000
Lomé9.143.43956.785
Tunis11.962.995163.610
Kampala50.863.850241.038
Lusaka22.021.971752.618
Harare17.472.752390.757
Malabo1.795.83428.051

De 54 lande er FN’s afrikanske medlemslande. Vestsahara, et omstridt område, er gråt; Egypten hører til Afrika sammen med Sinaihalvøen.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.