Interaktivt kort

Europakort

Alle Europas 47 lande på et kort du kan zoome i, fra Island til Rusland. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
47
Største land
Rusland, 17.098.242 km²
Mindste land
Vatikanstaten, 0,44 km²
Land med flest indbyggere
Rusland (140.134.279)
Højeste bjerg
Elbrus, 5.642 m
Længste flod
Volga, 3.531 km
Europakort: alle lande med navn
Europakort: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Europa

Europa i tal

Europa har 47 lande med omkring 827 millioner indbyggere på 23.883.367 km².

Målt på areal er Rusland det største land med 17.098.242 km², omkring 72 % af det samlede areal; det mindste er Vatikanstaten med 0,44 km².

Flest indbyggere har Rusland, omkring 140 millioner (17 % af hele befolkningen), og færrest Vatikanstaten, omkring 1.000. Tættest befolket er Monaco med omkring 16.024 indbyggere pr. km².

15 af de 47 lande har ingen kyst: Andorra, Belarus, Kosovo, Liechtenstein, Luxembourg, Moldova, Nordmakedonien, San Marino, Schweiz, Serbien, Slovakiet, Tjekkiet, Ungarn, Vatikanstaten og Østrig.

Europas lande og deres hovedstæder

Alle 47 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Europa: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Tirana2.551.83728.748
Andorra la Vella85.370468
Minsk9.460.972207.600
Bruxelles11.960.17030.528
Sarajevo3.653.49951.197
Sofia6.737.997110.879
Nicosia1.332.2939.251
København6.051.49143.094
Tallinn1.340.47845.228
Helsinki5.550.449338.145
Paris68.512.806643.801
Athen10.424.536131.957
Dublin5.233.46170.273
Reykjavik364.036103.000
Rom60.924.851301.340
Pristina1.977.09310.887
Zagreb4.071.20856.594
Riga1.888.43964.589
Vaduz40.547160
Vilnius2.815.68765.300
Luxembourg671.2542.586
Valletta521.828316
Chișinău3.578.93033.851
Monaco32.0472
Podgorica599.84913.812
Amsterdam17.833.88541.543
Skopje2.137.55625.713
Oslo5.509.733323.802
Warszawa38.746.310312.685
Lissabon10.194.27792.090
Bukarest18.148.155238.391
Moskva140.134.27917.098.242
San Marino35.29161
Bern8.925.74141.277
Beograd6.652.21277.474
Bratislava5.563.64949.035
Ljubljana2.097.89320.273
Madrid47.280.433505.370
London68.751.311243.610
Stockholm10.643.745450.295
Prag10.838.70378.867
Ankara84.625.585783.562
Berlin84.012.284357.022
Kyiv35.661.826603.550
Budapest9.855.74593.028
Vatikanstaten1.0000,44
Wien9.174.39083.871
Også farvet på kortet: lande der strækker sig over to regioner
Jerevan2.963.83729.743
Baku10.694.37086.600
Tbilisi4.900.96169.700
Astana20.432.6622.724.900

De 47 er landene i vores quizzer om Europa, med Rusland, Tyrkiet, Cypern og Kosovo. Kasakhstan, Georgien, Aserbajdsjan og Armenien, der strækker sig over både Europa og Asien eller hører til den ene eller den anden verdensdel afhængigt af definitionen, er farvet på kortet og står efter de 47; vores quizzer placerer dem i Asien, så de indgår ikke i tallene ovenfor.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.