Interaktivt kort

Kort over Sydamerika

Alle Sydamerikas tolv lande på et kort du kan zoome i, fra Colombia til Ildlandet. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
12
Største land
Brasilien, 8.515.770 km²
Mindste land
Surinam, 163.820 km²
Land med flest indbyggere
Brasilien (221.359.387)
Højeste bjerg
Aconcagua, 6.961 m
Længste flod
Amazonfloden, 6.436 km
Kort over Sydamerika: alle lande med navn
Kort over Sydamerika: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Sydamerika

Sydamerika i tal

Sydamerika har 12 lande med omkring 444 millioner indbyggere på 17.732.346 km².

Målt på areal er Brasilien det største land med 8.515.770 km², omkring 48 % af det samlede areal; det mindste er Surinam med 163.820 km².

Flest indbyggere har Brasilien, omkring 221 millioner (50 % af hele befolkningen), og færrest Surinam, omkring 653.605. Tættest befolket er Ecuador med omkring 65 indbyggere pr. km².

2 af de 12 lande har ingen kyst: Bolivia og Paraguay.

Sydamerikas lande og deres hovedstæder

Alle 12 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Sydamerika: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Buenos Aires45.418.0982.780.400
La Paz12.436.1031.098.581
Brasília221.359.3878.515.770
Santiago19.091.343756.102
Bogotá49.842.2981.138.910
Quito18.479.841283.561
Georgetown794.099214.969
Asunción7.604.044406.752
Lima32.768.6141.285.216
Paramaribo653.605163.820
Montevideo3.449.444176.215
Caracas31.755.435912.050

Sydamerika har tolv selvstændige lande. Fransk Guyana er en del af Frankrig, og Falklandsøerne er et britisk oversøisk territorium som Argentina gør krav på.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.