Interaktivt kort

Kort over delstaten Amazonas

Se alle kommuner og byer i delstaten Amazonas på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Amazonas til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Amazonas med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Amazonas med byer

Kort over delstaten Amazonas med kommuner

Stumt kort over delstaten Amazonas

Fakta i korte træk

Hovedstad
Manaus
Største by
Manaus (2.327.101)
Indbyggere
4.360.926 (2026)
Areal
1.558.704 km²
Kommuner i delstaten Amazonas
62
Kommune med flest indbyggere
Manaus (2.327.101)
Kommune med størst areal
Barcelos, 122.453 km²
Kort over delstaten Amazonas med de største byer
Kort over delstaten Amazonas med de største byer

Om delstaten Amazonas

Delstaten Amazonas har 4.360.926 indbyggere (2026) på et areal af 1.558.704 km² og er inddelt i 62 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Manaus (2.327.101 indbyggere). Delstaten Amazonas grænser op til Acre, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Colombia, Peru og Venezuela.

Af kommunerne har Manaus flest indbyggere (2.327.101) og Japurá færrest (9.527); Barcelos har det største areal (122.453 km²) og Iranduba det mindste (2.332 km²).

De største byer i delstaten Amazonas

De 25 største byer. Du finder dem alle (62) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1ManausManaus2.327.101
2ItacoatiaraItacoatiara115.218
3ManacapuruManacapuru113.042
4ParintinsParintins101.754
5TeféTefé81.046
6TabatingaTabatinga74.384
7CoariCoari73.403
8IrandubaIranduba70.248
9MauésMaués67.021
10HumaitáHumaitá64.390
11ManicoréManicoré58.557
12São Gabriel da CachoeiraSão Gabriel da Cachoeira58.359
13LábreaLábrea50.040
14AutazesAutazes46.641
15Benjamin ConstantBenjamin Constant41.261
16Boca do AcreBoca do Acre39.176
17EirunepéEirunepé36.027
18São Paulo de OlivençaSão Paulo de Olivença35.619
19BorbaBorba34.836
20BarreirinhaBarreirinha34.025
21Presidente FigueiredoPresidente Figueiredo33.580
22CareiroCareiro32.289
23CarauariCarauari31.383
24Santo Antônio do IçáSanto Antônio do Içá30.987
25JutaíJutaí28.712

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 62 kommuner har tilsammen delstatens 4.360.926 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Amazonas

Alle 62 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Amazonas. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune16.9385.965
Kommune11.6334.658
Kommune9.9812.383
Kommune18.1356.085
Kommune21.97153.617
Kommune15.92076.313
Kommune46.6417.565
Kommune17.805122.453
Kommune34.0255.659
Kommune41.2619.100
Kommune22.84217.416
Kommune27.0522.614
Kommune39.17621.950
Kommune34.83644.644
Kommune18.32733.672
Kommune31.38325.772
Kommune32.2896.100
Kommune20.0812.656
Kommune73.40357.894
Kommune24.62719.038
Kommune14.9809.744
Kommune36.02715.189
Kommune18.0627.420
Kommune28.49112.164
Kommune14.3567.427
Kommune64.39033.114
Kommune25.79212.438
Kommune70.2482.332
Kommune115.2188.882
Kommune12.15025.509
Kommune11.0904.288
Kommune9.52755.964
Kommune11.10619.300
Kommune28.71268.971
Kommune50.04068.350
Kommune113.0427.319
Kommune15.9024.017
Kommune2.327.10111.279
Kommune58.55748.430
Kommune15.71616.806
Kommune67.02139.974
Kommune21.39414.077
Kommune27.9655.573
Kommune16.64837.755
Kommune25.50641.383
Kommune101.7546.044
Kommune20.33041.637
Kommune33.58025.028
Kommune25.3425.812
Kommune13.72462.470
Kommune30.98712.482
Kommune58.359108.700
Kommune35.61919.616
Kommune12.41510.712
Kommune12.8273.723
Kommune74.3843.279
Kommune20.84984.698
Kommune81.04623.835
Kommune20.4176.337
Kommune15.81510.323
Kommune19.73827.851
Kommune26.3732.898

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.