Interaktivt kort

Kort over delstaten Amapá

Se alle kommuner og byer i delstaten Amapá på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Amapá til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Amapá med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Amapá med byer

Kort over delstaten Amapá med kommuner

Stumt kort over delstaten Amapá

Fakta i korte træk

Hovedstad
Macapá
Største by
Macapá (491.987)
Indbyggere
809.953 (2026)
Areal
142.254 km²
Kommuner i delstaten Amapá
16
Kommune med flest indbyggere
Macapá (491.987)
Kommune med størst areal
Laranjal do Jari, 30.542 km²
Kort over delstaten Amapá med de største byer
Kort over delstaten Amapá med de største byer

Om delstaten Amapá

Delstaten Amapá har 809.953 indbyggere (2026) på et areal af 142.254 km² og er inddelt i 16 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Macapá (491.987 indbyggere). Delstaten Amapá grænser op til Pará, Fransk Guyana og Surinam.

Af kommunerne har Macapá flest indbyggere (491.987) og Pracuúba færrest (4.053); Laranjal do Jari har det største areal (30.542 km²) og Santana det mindste (1.541 km²).

De største byer i delstaten Amapá

De 16 største byer. Du finder dem alle (16) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1MacapáMacapá491.987
2SantanaSantana119.224
3Laranjal do JariLaranjal do Jari37.781
4OiapoqueOiapoque31.071
5MazagãoMazagão23.958
6Porto GrandePorto Grande19.103
7Pedra Branca do AmapariPedra Branca do Amapari13.971
8TartarugalzinhoTartarugalzinho13.846
9Vitória do JariVitória do Jari11.877
10CalçoeneCalçoene11.527
11AmapáAmapá8.447
12Ferreira GomesFerreira Gomes7.220
13ItaubalItaubal6.147
14Serra do NavioSerra do Navio5.019
15CutiasCutias4.722
16PracuúbaPracuúba4.053

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 16 kommuner har tilsammen delstatens 809.953 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Amapá

Alle 16 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Amapá. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune8.4478.455
Kommune11.52714.117
Kommune4.7222.179
Kommune7.2204.974
Kommune6.1471.623
Kommune37.78130.542
Kommune491.9876.564
Kommune23.95813.295
Kommune31.07123.058
Kommune13.9719.622
Kommune19.1034.428
Kommune4.0534.949
Kommune119.2241.541
Kommune5.0197.713
Kommune13.8466.685
Kommune11.8772.509

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.