Interaktivt kort

Kort over delstaten Acre

Se alle kommuner og byer i delstaten Acre på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Acre til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Acre med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Acre med byer

Kort over delstaten Acre med kommuner

Stumt kort over delstaten Acre

Fakta i korte træk

Hovedstad
Rio Branco
Største by
Rio Branco (390.058)
Indbyggere
887.794 (2026)
Areal
164.065 km²
Kommuner i delstaten Acre
22
Kommune med flest indbyggere
Rio Branco (390.058)
Kommune med størst areal
Feijó, 27.947 km²
Kort over delstaten Acre med de største byer
Kort over delstaten Acre med de største byer

Om delstaten Acre

Delstaten Acre har 887.794 indbyggere (2026) på et areal af 164.065 km² og er inddelt i 22 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Rio Branco (390.058 indbyggere). Delstaten Acre grænser op til Amazonas, Rondônia, Bolivia og Peru.

Af kommunerne har Rio Branco flest indbyggere (390.058) og Santa Rosa do Purus færrest (7.285); Feijó har det største areal (27.947 km²) og Epitaciolândia det mindste (1.653 km²).

De største byer i delstaten Acre

De 22 største byer. Du finder dem alle (22) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1Rio BrancoRio Branco390.058
2Cruzeiro do SulCruzeiro do Sul99.404
3TarauacáTarauacá47.090
4Sena MadureiraSena Madureira44.170
5FeijóFeijó37.874
6BrasiléiaBrasiléia28.198
7Senador GuiomardSenador Guiomard22.447
8Mâncio LimaMâncio Lima20.616
9EpitaciolândiaEpitaciolândia19.997
10XapuriXapuri19.244
11Marechal ThaumaturgoMarechal Thaumaturgo18.154
12Porto AcrePorto Acre17.585
13Plácido de CastroPlácido de Castro17.088
14Rodrigues AlvesRodrigues Alves15.580
15AcrelândiaAcrelândia14.762
16BujariBujari14.076
17Manoel UrbanoManoel Urbano13.057
18Porto WalterPorto Walter11.386
19CapixabaCapixaba11.035
20JordãoJordão9.972
21Assis BrasilAssis Brasil8.716
22Santa Rosa do PurusSanta Rosa do Purus7.285

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 22 kommuner har tilsammen delstatens 887.794 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Acre

Alle 22 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Acre. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune14.7621.812
Kommune8.7164.969
Kommune28.1983.929
Kommune14.0763.036
Kommune11.0351.705
Kommune99.4048.793
Kommune19.9971.653
Kommune37.87427.947
Kommune9.9725.346
Kommune20.6165.414
Kommune13.05710.615
Kommune18.1548.186
Kommune17.0881.953
Kommune17.5852.604
Kommune11.3866.453
Kommune390.0588.835
Kommune15.5803.082
Kommune7.2856.145
Kommune44.17023.749
Kommune22.4472.321
Kommune47.09020.169
Kommune19.2445.350

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.