Interaktivt kort

Kort over delstaten Mato Grosso

Se alle kommuner og byer i delstaten Mato Grosso på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Mato Grosso til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Mato Grosso med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Mato Grosso med byer

Kort over delstaten Mato Grosso med kommuner

Stumt kort over delstaten Mato Grosso

Fakta i korte træk

Hovedstad
Cuiabá
Største by
Cuiabá (698.917)
Indbyggere
3.950.330 (2026)
Areal
903.208 km²
Kommuner i delstaten Mato Grosso
142
Kommune med flest indbyggere
Cuiabá (698.917)
Kommune med størst areal
Colniza, 27.960 km²
Kort over delstaten Mato Grosso med de største byer
Kort over delstaten Mato Grosso med de største byer

Om delstaten Mato Grosso

Delstaten Mato Grosso har 3.950.330 indbyggere (2026) på et areal af 903.208 km² og er inddelt i 142 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Cuiabá (698.917 indbyggere). Delstaten Mato Grosso grænser op til Amazonas, Goiás, Mato Grosso do Sul, Pará, Rondônia, Tocantins og Bolivia.

Af kommunerne har Cuiabá flest indbyggere (698.917) og Araguainha færrest (989); Colniza har det største areal (27.960 km²) og São Pedro da Cipa det mindste (344 km²).

De største byer i delstaten Mato Grosso

De 25 største byer. Du finder dem alle (142) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1CuiabáCuiabá698.917
2Várzea GrandeVárzea Grande323.172
3RondonópolisRondonópolis268.202
4SinopSinop231.452
5SorrisoSorriso128.727
6Tangará da SerraTangará da Serra116.637
7Lucas do Rio VerdeLucas do Rio Verde99.291
8Primavera do LestePrimavera do Leste99.053
9CáceresCáceres91.908
10Barra do GarçasBarra do Garças75.524
11Nova MutumNova Mutum65.663
12Alta FlorestaAlta Floresta63.017
13Pontes e LacerdaPontes e Lacerda56.720
14Campo Novo do ParecisCampo Novo do Parecis53.393
15Campo VerdeCampo Verde51.969
16JuínaJuína48.987
17ConfresaConfresa39.368
18JuaraJuara36.276
19Peixoto de AzevedoPeixoto de Azevedo33.907
20SapezalSapezal33.520
21Água BoaÁgua Boa32.876
22QuerênciaQuerência32.368
23ColíderColíder32.099
24PoconéPoconé31.138
25Guarantã do NorteGuarantã do Norte31.092

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 142 kommuner har tilsammen delstatens 3.950.330 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Mato Grosso

Alle 142 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Mato Grosso. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune4.907851
Kommune32.8767.549
Kommune63.0178.955
Kommune17.8885.094
Kommune5.9662.248
Kommune14.2013.858
Kommune7.3351.847
Kommune12.1361.745
Kommune8.69320.489
Kommune4.0596.381
Kommune989675
Kommune14.7561.640
Kommune10.791417
Kommune27.10124.678
Kommune7.07111.375
Kommune29.2385.977
Kommune75.5248.363
Kommune5.9834.704
Kommune8.0914.267
Kommune17.79315.968
Kommune91.90824.500
Kommune15.9025.979
Kommune53.3939.429
Kommune51.9694.771
Kommune10.2816.793
Kommune4.4223.449
Kommune28.98510.855
Kommune10.1962.422
Kommune7.3253.713
Kommune19.5416.603
Kommune9.1683.844
Kommune6.56016.563
Kommune32.0993.112
Kommune25.96327.960
Kommune18.47721.485
Kommune39.3685.802
Kommune3.9412.685
Kommune9.6659.470
Kommune698.9174.327
Kommune4.972357
Kommune6.5361.273
Kommune22.7668.263
Kommune7.8652.184
Kommune10.48211.662
Kommune3.000891
Kommune9.61016.908
Kommune5.9134.515
Kommune2.858833
Kommune31.0924.725
Kommune9.9755.044
Kommune2.150592
Kommune8.9043.422
Kommune8.4632.910
Kommune5.2414.522
Kommune12.6548.699
Kommune30.0442.430
Kommune7.3801.114
Kommune7.5221.345
Kommune36.27622.633
Kommune48.98726.397
Kommune9.9653.208
Kommune11.7282.291
Kommune4.6021.810
Kommune99.2913.675
Kommune2.6424.283
Kommune11.29812.285
Kommune22.4975.228
Kommune27.7631.085
Kommune15.8383.909
Kommune5.8451.337
Kommune11.6595.410
Kommune14.5199.557
Kommune3.7303.290
Kommune11.6975.953
Kommune4.5131.122
Kommune7.1784.780
Kommune3.7841.906
Kommune5.63611.553
Kommune8.4895.139
Kommune65.6639.537
Kommune4.6814.035
Kommune16.0941.327
Kommune4.5722.386
Kommune9.9298.721
Kommune26.3405.492
Kommune3.227920
Kommune6.2925.801
Kommune2.0414.395
Kommune7.3175.226
Kommune12.1674.814
Kommune29.52824.127
Kommune19.1683.842
Kommune33.90714.434
Kommune3.3692.438
Kommune31.13817.014
Kommune7.5802.742
Kommune2.119701
Kommune56.7208.545
Kommune12.7743.972
Kommune5.7206.847
Kommune10.0115.835
Kommune3.1022.045
Kommune25.6146.915
Kommune99.0535.470
Kommune32.36817.800
Kommune1.9781.332
Kommune10.65011.355
Kommune2.768625
Kommune4.391539
Kommune3.50812.658
Kommune268.2024.825
Kommune14.8487.339
Kommune3.6361.753
Kommune5.9123.812
Kommune2.9745.623
Kommune3.6094.740
Kommune7.7546.466
Kommune2.3721.166
Kommune16.8829.519
Kommune4.2753.404
Kommune14.87316.682
Kommune2.653490
Kommune14.2504.525
Kommune6.2997.466
Kommune17.6131.283
Kommune4.253344
Kommune33.52013.615
Kommune1.9811.491
Kommune231.4523.991
Kommune128.7278.455
Kommune9.8828.439
Kommune116.63711.636
Kommune16.0014.493
Kommune10.5412.400
Kommune2.8934.244
Kommune4.2452.398
Kommune3.9104.591
Kommune3.0431.902
Kommune323.172940
Kommune10.9302.979
Kommune17.79813.485
Kommune19.5457.436

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.