Interaktivt kort

Kort over delstaten Rondônia

Se alle kommuner og byer i delstaten Rondônia på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Rondônia til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Rondônia med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Rondônia med byer

Kort over delstaten Rondônia med kommuner

Stumt kort over delstaten Rondônia

Fakta i korte træk

Hovedstad
Porto Velho
Største by
Porto Velho (520.379)
Indbyggere
1.757.338 (2026)
Areal
237.753 km²
Kommuner i delstaten Rondônia
52
Kommune med flest indbyggere
Porto Velho (520.379)
Kommune med størst areal
Porto Velho, 34.090 km²
Kort over delstaten Rondônia med de største byer
Kort over delstaten Rondônia med de største byer

Om delstaten Rondônia

Delstaten Rondônia har 1.757.338 indbyggere (2026) på et areal af 237.753 km² og er inddelt i 52 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Porto Velho (520.379 indbyggere). Delstaten Rondônia grænser op til Acre, Amazonas, Mato Grosso og Bolivia.

Af kommunerne har Porto Velho flest indbyggere (520.379) og Pimenteiras do Oeste færrest (2.308); Porto Velho har det største areal (34.090 km²) og Teixeirópolis det mindste (460 km²).

De største byer i delstaten Rondônia

De 25 største byer. Du finder dem alle (52) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1Porto VelhoPorto Velho520.379
2Ji-ParanáJi-Paraná140.800
3VilhenaVilhena110.708
4AriquemesAriquemes109.731
5CacoalCacoal98.884
6Rolim de MouraRolim de Moura63.336
7JaruJaru55.774
8Guajará-MirimGuajará-Mirim43.633
9Pimenta BuenoPimenta Bueno39.377
10Ouro Preto do OesteOuro Preto do Oeste38.686
11Machadinho D’OesteMachadinho D’Oeste34.229
12Espigão D’OesteEspigão D’Oeste32.960
13BuritisBuritis30.573
14Nova MamoréNova Mamoré28.894
15Candeias do JamariCandeias do Jamari24.454
16Alta Floresta D’OesteAlta Floresta D’Oeste22.724
17São Miguel do GuaporéSão Miguel do Guaporé22.343
18Presidente MédiciPresidente Médici20.372
19São Francisco do GuaporéSão Francisco do Guaporé17.601
20Alto ParaísoAlto Paraíso17.471
21CerejeirasCerejeiras16.957
22Colorado do OesteColorado do Oeste16.432
23Nova Brasilândia D’OesteNova Brasilândia D’Oeste16.251
24CujubimCujubim15.872
25Alvorada D’OesteAlvorada D’Oeste13.611

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 52 kommuner har tilsammen delstatens 1.757.338 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Rondônia

Alle 52 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Rondônia. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune22.7247.067
Kommune12.2133.958
Kommune17.4712.652
Kommune13.6113.029
Kommune109.7314.426
Kommune30.5733.266
Kommune5.6401.314
Kommune4.2421.962
Kommune98.8843.793
Kommune8.9723.442
Kommune24.4546.844
Kommune3.445893
Kommune16.9572.783
Kommune10.2505.117
Kommune16.4321.451
Kommune7.9383.060
Kommune13.4994.987
Kommune15.8723.864
Kommune32.9604.518
Kommune8.2645.067
Kommune43.63324.857
Kommune9.2474.082
Kommune55.7742.944
Kommune140.8006.897
Kommune34.2298.509
Kommune6.389798
Kommune9.5791.192
Kommune12.1001.931
Kommune16.2511.703
Kommune28.89410.071
Kommune6.506807
Kommune7.894843
Kommune38.6861.970
Kommune4.3562.549
Kommune39.3776.241
Kommune2.3086.015
Kommune520.37934.090
Kommune20.3721.758
Kommune3.259606
Kommune3.7811.718
Kommune63.3361.458
Kommune7.7981.198
Kommune5.571542
Kommune17.60110.949
Kommune22.3436.790
Kommune12.9734.444
Kommune4.507460
Kommune8.3832.197
Kommune11.254832
Kommune8.1783.135
Kommune6.740966
Kommune110.70811.709

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.