Interaktivt kort

Kort over delstaten Mato Grosso do Sul

Se alle kommuner og byer i delstaten Mato Grosso do Sul på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Mato Grosso do Sul til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Mato Grosso do Sul med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Mato Grosso do Sul med byer

Kort over delstaten Mato Grosso do Sul med kommuner

Stumt kort over delstaten Mato Grosso do Sul

Fakta i korte træk

Hovedstad
Campo Grande
Største by
Campo Grande (970.843)
Indbyggere
2.946.317 (2026)
Areal
357.142 km²
Kommuner i delstaten Mato Grosso do Sul
79
Kommune med flest indbyggere
Campo Grande (970.843)
Kommune med størst areal
Corumbá, 64.431 km²
Kort over delstaten Mato Grosso do Sul med de største byer
Kort over delstaten Mato Grosso do Sul med de største byer

Om delstaten Mato Grosso do Sul

Delstaten Mato Grosso do Sul har 2.946.317 indbyggere (2026) på et areal af 357.142 km² og er inddelt i 79 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Campo Grande (970.843 indbyggere). Delstaten Mato Grosso do Sul grænser op til Goiás, Mato Grosso, Minas Gerais, Paraná, São Paulo, Bolivia og Paraguay.

Af kommunerne har Campo Grande flest indbyggere (970.843) og Jateí færrest (3.573); Corumbá har det største areal (64.431 km²) og Douradina det mindste (280 km²).

De største byer i delstaten Mato Grosso do Sul

De 25 største byer. Du finder dem alle (79) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1Campo GrandeCampo Grande970.843
2DouradosDourados266.950
3Três LagoasTrês Lagoas145.514
4Ponta PorãPonta Porã99.572
5CorumbáCorumbá96.334
6NaviraíNaviraí53.307
7Nova AndradinaNova Andradina51.081
8SidrolândiaSidrolândia50.079
9AquidauanaAquidauana48.810
10MaracajuMaracaju48.564
11ParanaíbaParanaíba42.728
12AmambaiAmambai42.071
13Rio BrilhanteRio Brilhante40.880
14Chapadão do SulChapadão do Sul35.384
15CoximCoxim33.488
16CaarapóCaarapó33.074
17São Gabriel do OesteSão Gabriel do Oeste32.696
18IvinhemaIvinhema30.371
19Aparecida do TaboadoAparecida do Taboado30.189
20Costa RicaCosta Rica29.292
21MirandaMiranda26.535
22ItaporãItaporã25.732
23BonitoBonito25.294
24AnastácioAnastácio24.820
25LadárioLadário24.631

Indbyggertallet er IBGE’s skøn over den bosatte befolkning pr. 1. juli 2026; de 79 kommuner har tilsammen delstatens 2.946.317 indbyggere. Stederne er kommunernes hovedbyer med indbyggertallet i hele kommunen inklusive landdistrikterne.

Kommuner i delstaten Mato Grosso do Sul

Alle 79 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Mato Grosso do Sul. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune18.1437.782
Kommune4.6514.398
Kommune42.0714.194
Kommune24.8202.913
Kommune7.6433.416
Kommune11.4081.284
Kommune9.7901.096
Kommune30.1892.751
Kommune48.81017.088
Kommune11.1631.654
Kommune8.4063.363
Kommune24.4302.392
Kommune10.9351.827
Kommune21.8004.956
Kommune8.9232.589
Kommune25.2945.379
Kommune11.8265.804
Kommune13.9356.238
Kommune970.8438.082
Kommune5.0782.929
Kommune21.5813.712
Kommune35.3843.252
Kommune4.8902.639
Kommune14.7081.024
Kommune96.33464.431
Kommune29.2924.159
Kommune33.4886.391
Kommune33.0742.116
Kommune14.419828
Kommune11.5702.430
Kommune5.785280
Kommune266.9504.063
Kommune11.6121.013
Kommune21.615326
Kommune3.7904.881
Kommune10.856493
Kommune10.0971.225
Kommune13.9062.957
Kommune8.8145.761
Kommune25.7321.342
Kommune20.1222.064
Kommune30.3712.003
Kommune8.472417
Kommune7.5332.914
Kommune24.4992.130
Kommune3.5731.933
Kommune7.1221.569
Kommune24.631354
Kommune7.0601.726
Kommune48.5645.397
Kommune26.5355.471
Kommune20.229478
Kommune53.3073.190
Kommune13.2983.910
Kommune23.7474.028
Kommune51.0814.768
Kommune4.791849
Kommune5.9045.061
Kommune42.7285.352
Kommune13.4121.307
Kommune6.8503.554
Kommune99.5725.359
Kommune12.58417.503
Kommune24.30017.315
Kommune40.8803.984
Kommune4.9111.829
Kommune20.5138.175
Kommune5.4941.305
Kommune7.1566.142
Kommune32.6963.851
Kommune8.8343.255
Kommune11.343839
Kommune50.0795.266
Kommune14.8044.186
Kommune11.2481.784
Kommune3.7481.052
Kommune18.2232.846
Kommune145.51410.217
Kommune6.534303

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner og delstater: IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), Malha Municipal 2025, kommune- og delstatsgrænserne fra 2025 med kommunernes arealer (geoftp.ibge.gov.br).
  • Indbyggertal: IBGE, Estimativas da População, skønnet bosat befolkning pr. 1. juli 2026, pr. kommune (SIDRA-tabel 6579); kommunernes navne: IBGE’s Localidades-API.
  • Stedernes beliggenhed (kommunernes hovedbyer): IBGE, Localidades do Brasil 2022.
  • Føderale hovedveje (BR-xxx), floder, søer og vandreservoirer: IBGE, Base Cartográfica Contínua do Brasil 1:250.000 (BC250), udgave 2025.