Interaktivt kort

Kort over Vestafrika

Vestafrikas 16 lande på et kort du kan zoome i, fra Kap Verde og Senegal til Niger og Nigeria. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
16
Største land
Niger, 1.267.000 km²
Mindste land
Kap Verde, 4.033 km²
Land med flest indbyggere
Nigeria (244.344.065)
Længste flod
Niger, 4.200 km
Kort over Vestafrika: alle lande med navn
Kort over Vestafrika: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Vestafrika

Vestafrika i tal

Vestafrika har 16 lande med omkring 468 millioner indbyggere på 6.143.409 km².

Målt på areal er Niger det største land med 1.267.000 km², omkring 21 % af det samlede areal; det mindste er Kap Verde med 4.033 km².

Flest indbyggere har Nigeria, omkring 244 millioner (52 % af hele befolkningen), og færrest Kap Verde, omkring 611.014. Tættest befolket er Nigeria med omkring 265 indbyggere pr. km².

3 af de 16 lande har ingen kyst: Burkina Faso, Mali og Niger.

Vestafrikas lande og deres hovedstæder

Alle 16 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Vestafrika: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Porto-Novo15.186.090112.622
Ouagadougou23.490.300274.200
Yamoussoukro31.855.971322.463
Banjul2.523.32711.300
Accra35.336.133238.533
Conakry14.374.590245.857
Bissau2.132.32536.125
Praia611.0144.033
Monrovia5.563.541111.369
Bamako22.634.4231.240.192
Nouakchott5.202.1091.030.700
Niamey27.322.5551.267.000
Abuja244.344.065923.768
Dakar18.847.519196.722
Freetown9.331.20371.740
Lomé9.143.43956.785

Vestafrikas 16 lande efter FN’s geografiske inddeling (M49): Benin, Burkina Faso, Elfenbenskysten, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kap Verde, Liberia, Mali, Mauretanien, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone og Togo. Sankt Helena, et britisk territorium som FN også regner hertil, ligger langt ude i Atlanterhavet uden for kortet. Vestsahara, et omstridt område, er gråt.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.