Interaktivt kort

Kort over Middelhavet

De 22 middelhavslande på et kort du kan zoome i, fra Spanien og Marokko til Tyrkiet, Syrien og Egypten. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
22
Største land
Algeriet, 2.381.740 km²
Mindste land
Monaco, 2 km²
Land med flest indbyggere
Egypten (112.870.457)
Kort over Middelhavet: alle lande med navn
Kort over Middelhavet: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Middelhavsområdet

Middelhavsområdet i tal

Middelhavsområdet har 22 lande med omkring 548 millioner indbyggere på 8.795.107 km².

Målt på areal er Algeriet det største land med 2.381.740 km², omkring 27 % af det samlede areal; det mindste er Monaco med 2 km².

Flest indbyggere har Egypten, omkring 113 millioner (21 % af hele befolkningen), og færrest Monaco, omkring 32.047. Tættest befolket er Monaco med omkring 16.024 indbyggere pr. km².

Alle 22 lande har kyst – ingen af dem er indlandsstater.

Middelhavsområdets lande og deres hovedstæder

Alle 22 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Middelhavsområdet: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Tirana2.551.83728.748
Algier47.735.6852.381.740
Sarajevo3.653.49951.197
Nicosia1.332.2939.251
Kairo112.870.4571.001.450
Paris68.512.806643.801
Athen10.424.536131.957
Jerusalem9.402.61721.937
Rom60.924.851301.340
Zagreb4.071.20856.594
Beirut5.364.48210.400
Tripoli7.361.2631.759.540
Valletta521.828316
Rabat37.387.585716.550
Monaco32.0472
Podgorica599.84913.812
Ramallah5.495.2066.220
Ljubljana2.097.89320.273
Madrid47.280.433505.370
Damaskus24.261.882187.437
Tunis11.962.995163.610
Ankara84.625.585783.562

De 22 lande med kyst ud til Middelhavet: Albanien, Algeriet, Bosnien-Hercegovina, Cypern, Egypten, Frankrig, Grækenland, Israel, Italien, Kroatien, Libanon, Libyen, Malta, Marokko, Monaco, Montenegro, Palæstina (Gazastriben), Slovenien, Spanien, Syrien, Tunesien og Tyrkiet. Portugal, Nordmakedonien og Jordan regnes ofte som middelhavslande men har ingen kyst ud til Middelhavet og vises som nabolande.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.