Interaktivt kort

Kort over Balkan

Balkans elleve lande på et kort du kan zoome i, fra Slovenien og Rumænien til Grækenland. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
11
Største land
Rumænien, 238.391 km²
Mindste land
Kosovo, 10.887 km²
Land med flest indbyggere
Rumænien (18.148.155)
Længste flod
Donau, 2.850 km
Kort over Balkan: alle lande med navn
Kort over Balkan: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Balkan

Balkan i tal

Balkan har 11 lande med omkring 59,1 millioner indbyggere på 765.925 km².

Målt på areal er Rumænien det største land med 238.391 km², omkring 31 % af det samlede areal; det mindste er Kosovo med 10.887 km².

Flest indbyggere har Rumænien, omkring 18,1 millioner (31 % af hele befolkningen), og færrest Montenegro, omkring 599.849. Tættest befolket er Kosovo med omkring 182 indbyggere pr. km².

3 af de 11 lande har ingen kyst: Kosovo, Nordmakedonien og Serbien.

Balkans lande og deres hovedstæder

Alle 11 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Balkan: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Tirana2.551.83728.748
Sarajevo3.653.49951.197
Sofia6.737.997110.879
Athen10.424.536131.957
Pristina1.977.09310.887
Zagreb4.071.20856.594
Podgorica599.84913.812
Skopje2.137.55625.713
Bukarest18.148.155238.391
Beograd6.652.21277.474
Ljubljana2.097.89320.273

Der findes ingen fast definition af Balkan. Vi tæller de elleve lande på vores arbejdsark med kort over Balkan: Albanien, Bosnien-Hercegovina, Bulgarien, Grækenland, Kosovo, Kroatien, Montenegro, Nordmakedonien, Rumænien, Serbien og Slovenien. Tyrkiet, hvis lille europæiske del ligger på Balkanhalvøen, vises som naboland.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.