Interaktivt kort

Kort over Østeuropa

Østeuropas ti lande på et kort du kan zoome i, fra Tjekkiet og Polen til Rusland vest for Ural. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
10
Største land
Rusland, 17.098.242 km²
Mindste land
Moldova, 33.851 km²
Land med flest indbyggere
Rusland (140.134.279)
Højeste bjerg
Elbrus, 5.642 m
Længste flod
Volga, 3.531 km
Kort over Østeuropa: alle lande med navn
Kort over Østeuropa: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Østeuropa

Østeuropa i tal

Østeuropa har 10 lande med omkring 279 millioner indbyggere på 18.826.128 km².

Målt på areal er Rusland det største land med 17.098.242 km², omkring 91 % af det samlede areal; det mindste er Moldova med 33.851 km².

Flest indbyggere har Rusland, omkring 140 millioner (50 % af hele befolkningen), og færrest Moldova, omkring 3,58 millioner. Tættest befolket er Tjekkiet med omkring 137 indbyggere pr. km².

5 af de 10 lande har ingen kyst: Belarus, Moldova, Slovakiet, Tjekkiet og Ungarn.

Østeuropas lande og deres hovedstæder

Alle 10 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Østeuropa: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Minsk9.460.972207.600
Sofia6.737.997110.879
Chișinău3.578.93033.851
Warszawa38.746.310312.685
Bukarest18.148.155238.391
Moskva140.134.27917.098.242
Bratislava5.563.64949.035
Prag10.838.70378.867
Kyiv35.661.826603.550
Budapest9.855.74593.028

Østeuropas ti lande efter FN’s geografiske inddeling (M49): Belarus, Bulgarien, Moldova, Polen, Rumænien, Rusland, Slovakiet, Tjekkiet, Ukraine og Ungarn. Kortet slutter ved Ural, men tallene for Rusland gælder hele landet. FN regner Baltikum til Nordeuropa og resten af Balkan til Sydeuropa.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.