Interaktivt kort

Kort over Vesteuropa

Vesteuropas ni lande på et kort du kan zoome i, fra Frankrig og Beneluxlandene til Tyskland, Schweiz og Østrig. Zoom ind for at se Monaco og Liechtenstein. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
9
Største land
Frankrig, 643.801 km²
Mindste land
Monaco, 2 km²
Land med flest indbyggere
Tyskland (84.012.284)
Kort over Vesteuropa: alle lande med navn
Kort over Vesteuropa: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Vesteuropa

Vesteuropa i tal

Vesteuropa har 9 lande med omkring 201 millioner indbyggere på 1.200.790 km².

Målt på areal er Frankrig det største land med 643.801 km², omkring 54 % af det samlede areal; det mindste er Monaco med 2 km².

Flest indbyggere har Tyskland, omkring 84 millioner (42 % af hele befolkningen), og færrest Monaco, omkring 32.047. Tættest befolket er Monaco med omkring 16.024 indbyggere pr. km².

4 af de 9 lande har ingen kyst: Liechtenstein, Luxembourg, Schweiz og Østrig.

Vesteuropas lande og deres hovedstæder

Alle 9 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Vesteuropa: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Bruxelles11.960.17030.528
Paris68.512.806643.801
Vaduz40.547160
Luxembourg671.2542.586
Monaco32.0472
Amsterdam17.833.88541.543
Bern8.925.74141.277
Berlin84.012.284357.022
Wien9.174.39083.871

Vesteuropas ni lande efter FN’s geografiske inddeling (M49): Belgien, Frankrig, Liechtenstein, Luxembourg, Monaco, Nederlandene, Schweiz, Tyskland og Østrig. I daglig tale regnes Storbritannien, Irland, Spanien, Portugal og Italien ofte også med; FN regner dem til Nord- og Sydeuropa, og på kortet er de nabolande.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.