Interaktivt kort

Kort over Østafrika

Østafrikas 18 lande på et kort du kan zoome i, fra Eritrea og Etiopien til Zimbabwe, Mozambique og øerne i Det Indiske Ocean. Tryk eller klik på et land for at se flag, hovedstad, indbyggertal, areal, officielle sprog og valuta. Zoom ind for at se alle navne, hovedstæder, floder og bjerge: hvor navnene ellers ville overlappe, dukker nogle først op når du kommer tættere på.

Kortlag

Kortet indlæses…

Download kortet

Gratis at printe til klassen eller væggen: kortet i farver med alle navne på dansk og alle hovedstæder, eller et stumt kort at udfylde.

Fakta i korte træk

Lande
18
Største land
Etiopien, 1.104.300 km²
Mindste land
Seychellerne, 455 km²
Land med flest indbyggere
Etiopien (121.372.632)
Højeste bjerg
Kilimanjaro, 5.895 m
Længste flod
Nilen, 6.650 km
Kort over Østafrika: alle lande med navn
Kort over Østafrika: alle lande med navn

Øv dig på kortet over Østafrika

Østafrika i tal

Østafrika har 18 lande med omkring 494 millioner indbyggere på 7.002.969 km².

Målt på areal er Etiopien det største land med 1.104.300 km², omkring 16 % af det samlede areal; det mindste er Seychellerne med 455 km².

Flest indbyggere har Etiopien, omkring 121 millioner (25 % af hele befolkningen), og færrest Seychellerne, omkring 98.187. Tættest befolket er Mauritius med omkring 643 indbyggere pr. km².

8 af de 18 lande har ingen kyst: Burundi, Etiopien, Malawi, Rwanda, Sydsudan, Uganda, Zambia og Zimbabwe.

Østafrikas lande og deres hovedstæder

Alle 18 lande med hovedstad, indbyggertal og areal. Sortér efter en hvilken som helst kolonne, eller vælg et navn for at vise det på kortet.

Østafrika: lande, hovedstæder, indbyggertal og areal. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Gitega13.590.10227.830
Moroni911.7072.235
Djibouti1.013.70323.200
Asmara6.416.435117.600
Addis Abeba121.372.6321.104.300
Nairobi55.751.717580.367
Antananarivo31.345.040587.041
Lilongwe21.763.309118.484
Port Louis1.311.3752.040
Maputo34.206.144799.380
Kigali13.623.30226.338
Victoria98.187455
Mogadishu20.324.160637.657
Juba12.703.714644.329
Dodoma69.145.464947.300
Kampala50.863.850241.038
Lusaka22.021.971752.618
Harare17.472.752390.757

Østafrikas 18 lande efter FN’s geografiske inddeling (M49): Burundi, Comorerne, Djibouti, Eritrea, Etiopien, Kenya, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Mozambique, Rwanda, Seychellerne, Somalia, Sydsudan, Tanzania, Uganda, Zambia og Zimbabwe. FN regner også Réunion og Mayotte, der hører til Frankrig, og to andre oversøiske territorier hertil: de tæller ikke med her. Sudan hører ifølge FN til Nordafrika og vises som naboland.

Kilder

  • Hovedstæder og officielle sprog: landenes forfatninger og offentlige kilder.
  • Valutaer: valutalisten ISO 4217 og landenes centralbanker, kontrolleret i oktober 2026.
  • Grænser, kyster, floder og bjerge: officielle kilder. Omstridte grænser er tegnet som de normalt vises, hvilket ikke er en stillingtagen i nogen strid.
  • Indbyggertal og areal: CIA World Factbook (skøn fra 2024 og 2025; samlet areal inklusive indlandsvand), som hovedstæder og sprog også er kontrolleret mod.