Interaktivt kort

Kort over Northern Territory

Se alle kommuner og byer i Northern Territory på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over Northern Territory til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over Northern Territory med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over Northern Territory med byer

Kort over Northern Territory med kommuner

Stumt kort over Northern Territory

Fakta i korte træk

Hovedstad
Darwin
Største by
Darwin (122.207)
Indbyggere
264.556 (2025)
Areal
1.348.134 km²
Kommuner i Northern Territory
20
Kommune med flest indbyggere
Darwin (90.035)
Kommune med størst areal
Barkly, 322.710 km²
Kort over Northern Territory med de største byer
Kort over Northern Territory med de største byer

Om Northern Territory

Northern Territory har 264.556 indbyggere (2025) på et areal af 1.348.134 km² og er inddelt i 20 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Darwin (122.207 indbyggere, 2021). Northern Territory grænser op til Queensland, South Australia og Western Australia.

Af kommunerne har Darwin flest indbyggere (90.035) og Belyuen færrest (167); Barkly har det største areal (322.710 km²) og Darwin Waterfront Precinct det mindste (1 km²).

De største byer i Northern Territory

De 25 største byer. Du finder dem alle (63) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1DarwinDarwin122.207
2Alice SpringsAlice Springs24.855
3KatherineKatherine5.980
4NhulunbuyOmråde uden kommune3.267
5Tennant CreekBarkly2.949
6ManingridaWest Arnhem2.518
7GaliwinkuEast Arnhem2.199
8WadeyeWest Daly1.924
9Wurrumiyanga (Nguiu)Tiwi Islands1.421
10Gunbalanya (Oenpelli)West Arnhem1.153
11MilingimbiEast Arnhem1.097
12NgukurrRoper Gulf1.088
13AnguruguGroote Archipelago883
14YularaOmråde uden kommune853
15RaminginingEast Arnhem814
16BorroloolaRoper Gulf755
17JabiruWest Arnhem755
18AlyangulaOmråde uden kommune751
19YuendumuCentral Desert740
20GapuwiyakEast Arnhem705
21NumbulwarRoper Gulf681
22Humpty DooLitchfield660
23YirrkalaEast Arnhem657
24LajamanuCentral Desert653
25MinyerriRoper Gulf650

Indbyggertallet i kommunerne (local government areas) og territoriet er ABS’ skønnede bosatte befolkning (Estimated Resident Population) pr. 30. juni 2025; stedernes indbyggertal kommer fra folketællingen i 2021 (Census 2021) og gælder ABS’ urban centres and localities, så en by som Darwin regnes med forstæderne.

Kommuner i Northern Territory

Alle 20 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i Northern Territory. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Kommune30.875328
Regionsråd (regional council)7.448322.710
Shire16741
Regionsråd (regional council)4.170281.338
Shire1.4482.056
Kommune90.035111
Kommune3521
Regionsråd (regional council)8.13030.703
Regionsråd (regional council)2.0952.607
Kommune11.2827.417
Kommune24.8492.903
Regionsråd (regional council)6.978268.339
Område uden kommune8.20719.777
Kommune43.19368
Regionsråd (regional council)7.597185.213
Regionsråd (regional council)2.7677.483
Regionsråd (regional council)3.356153.287
Shire5046
Regionsråd (regional council)7.60849.675
Regionsråd (regional council)3.49514.070

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner (local government areas): Australian Bureau of Statistics (ABS), Australian Statistical Geography Standard (ASGS), Local Government Areas 2025 (geo.abs.gov.au).
  • Indbyggertal: ABS, Estimated Resident Population, pr. 30. juni 2025, pr. local government area og delstat (Regional population; ABS Data API, ERP_LGA2025).
  • Kommunernes navne (councils): Geoscape Administrative Boundaries, Local Government Areas, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia).
  • Steder: ABS, Urban Centres and Localities 2021 (ASGS Edition 3), med den bosatte befolkning ifølge folketællingen i 2021 (Census 2021, tabel G01; ABS Data API, C21_G01_UCL).
  • Nabodelstater og -territorier: ABS, ASGS Edition 3, States and Territories 2021.
  • Hovedveje: Geoscape Major Roads, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia): National Highways og State Highways.