Interaktivt kort

Kort over delstaten Victoria

Se alle kommuner og byer i delstaten Victoria på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over delstaten Victoria til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over delstaten Victoria med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over delstaten Victoria med byer

Kort over delstaten Victoria med kommuner

Stumt kort over delstaten Victoria

Fakta i korte træk

Hovedstad
Melbourne
Største by
Melbourne (4.585.537)
Indbyggere
7.073.859 (2025)
Areal
227.496 km²
Kommuner i delstaten Victoria
80
Kommune med flest indbyggere
Casey (414.929)
Kommune med størst areal
Mildura, 22.082 km²
Kort over delstaten Victoria med de største byer
Kort over delstaten Victoria med de største byer

Om delstaten Victoria

Delstaten Victoria har 7.073.859 indbyggere (2025) på et areal af 227.496 km² og er inddelt i 80 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Melbourne (4.585.537 indbyggere, 2021). Delstaten Victoria grænser op til New South Wales og South Australia.

Af kommunerne har Casey flest indbyggere (414.929) og Område uden kommune færrest (917); Mildura har det største areal (22.082 km²) og Queenscliffe det mindste (9 km²).

De største byer i delstaten Victoria

De 25 største byer. Du finder dem alle (160) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1MelbourneMelbourne4.585.537
2GeelongGreater Geelong180.239
3BallaratBallarat105.348
4BendigoGreater Bendigo100.649
5MeltonMelton76.346
6Shepparton - MooroopnaGreater Shepparton49.862
7SunburyHume38.010
8WodongaWodonga37.839
9MilduraMildura35.652
10WarrnamboolWarrnambool32.894
11TraralgonLatrobe27.628
12Torquay - Jan JucSurf Coast22.998
13Ocean Grove - Barwon HeadsGreater Geelong22.035
14Bacchus MarshMoorabool21.692
15WangarattaWangaratta19.712
16WarragulBaw Baw19.134
17HorshamHorsham16.289
18Drysdale - Clifton SpringsGreater Geelong16.199
19LaraGreater Geelong15.772
20Moe - NewboroughLatrobe15.758
21DrouinBaw Baw14.764
22WallanMitchell14.741
23SaleWellington14.100
24MorwellLatrobe14.068
25EchucaCampaspe13.764

Indbyggertallet i kommunerne (local government areas) og delstaten er ABS’ skønnede bosatte befolkning (Estimated Resident Population) pr. 30. juni 2025; stedernes indbyggertal kommer fra folketællingen i 2021 (Census 2021) og gælder ABS’ urban centres and localities, så en by som Melbourne regnes med forstæderne.

Kommuner i delstaten Victoria

Alle 80 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i delstaten Victoria. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
Shire13.2364.788
Landby (rural city)11.7324.211
By122.661739
By132.77063
Shire44.377866
Shire62.7844.028
By107.16437
Landby (rural city)14.5812.353
By178.60160
By198.181123
Shire5.8877.998
Shire37.9544.519
Shire133.4721.283
By414.929409
Shire13.7531.533
Shire22.2093.437
Shire15.7124.407
By162.49653
Shire49.66920.940
By145.369130
Shire10.3113.738
By163.02539
Shire19.9086.219
Shire26.6202.703
By126.5683.000
By168.684130
By295.0521.248
By69.8652.422
Shire17.0111.473
Shire5.4477.524
By97.03164
Landby (rural city)20.2524.267
By278.885504
Shire17.7582.040
By168.06191
By163.820114
By79.1121.426
Shire7.7186.696
Shire54.4641.748
By132.912113
Shire10.9793.844
By94.67231
By120.24761
By194.48138
By231.567528
By189.10851
Landby (rural city)57.30922.082
Shire58.4592.862
Shire30.8664.046
By211.83381
By130.50143
Shire40.4722.111
Shire172.217724
Shire20.9391.530
Shire17.7605.482
Shire15.6483.880
Shire63.797432
Shire11.8045.730
Område uden kommune917283
By114.43421
Shire7.9573.435
Borough3.3179
Shire31.1093.296
Shire16.4836.654
By114.78926
Shire11.8393.303
Shire40.2651.553
Landby (rural city)20.9626.116
Shire6.1586.675
Landby (rural city)30.0893.645
By36.255121
Shire46.55110.817
Shire3.9159.109
By185.25664
By259.759490
By44.717433
By347.830542
By101.35620
Shire160.9062.468
Shire6.2957.326

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner (local government areas): Australian Bureau of Statistics (ABS), Australian Statistical Geography Standard (ASGS), Local Government Areas 2025 (geo.abs.gov.au).
  • Indbyggertal: ABS, Estimated Resident Population, pr. 30. juni 2025, pr. local government area og delstat (Regional population; ABS Data API, ERP_LGA2025).
  • Kommunernes navne (councils): Geoscape Administrative Boundaries, Local Government Areas, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia).
  • Steder: ABS, Urban Centres and Localities 2021 (ASGS Edition 3), med den bosatte befolkning ifølge folketællingen i 2021 (Census 2021, tabel G01; ABS Data API, C21_G01_UCL).
  • Nabodelstater og -territorier: ABS, ASGS Edition 3, States and Territories 2021.
  • Hovedveje: Geoscape Major Roads, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia): National Highways og State Highways.