Interaktivt kort

Kort over South Australia

Se alle kommuner og byer i South Australia på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over South Australia til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over South Australia med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over South Australia med byer

Kort over South Australia med kommuner

Stumt kort over South Australia

Fakta i korte træk

Hovedstad
Adelaide
Største by
Adelaide (1.245.011)
Indbyggere
1.902.665 (2025)
Areal
984.231 km²
Kommuner i South Australia
71
Kommune med flest indbyggere
Onkaparinga (184.827)
Kommune med størst areal
Område uden kommune, 619.426 km²
Kort over South Australia med de største byer
Kort over South Australia med de største byer

Om South Australia

South Australia har 1.902.665 indbyggere (2025) på et areal af 984.231 km² og er inddelt i 71 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Adelaide (1.245.011 indbyggere, 2021). South Australia grænser op til New South Wales, Victoria, Queensland, Western Australia og Northern Territory.

Af kommunerne har Onkaparinga flest indbyggere (184.827) og Maralinga Tjarutja færrest (102); Område uden kommune har det største areal (619.426 km²) og Walkerville det mindste (4 km²).

De største byer i South Australia

De 25 største byer. Du finder dem alle (70) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1AdelaideAdelaide1.245.011
2GawlerGawler28.562
3Mount GambierMount Gambier26.734
4Mount BarkerMount Barker21.554
5WhyallaWhyalla20.880
6Murray BridgeMurray Bridge17.457
7Victor HarborVictor Harbor16.709
8Crafers - BridgewaterAdelaide Hills15.783
9Port LincolnPort Lincoln14.404
10Port PiriePort Pirie13.708
11Port AugustaPort Augusta12.788
12GoolwaAlexandrina8.756
13StrathalbynAlexandrina6.429
14NuriootpaBarossa6.204
15NaracoorteNaracoorte Lucindale5.223
16NairneMount Barker5.082
17MillicentWattle Range4.760
18RenmarkRenmark Paringa4.703
19KadinaCopper Coast4.666
20MoontaCopper Coast4.627
21TanundaBarossa4.394
22WallarooCopper Coast4.241
23BerriBerri Barmera4.143
24Angle ValePlayford4.088
25LoxtonLoxton Waikerie3.947

Indbyggertallet i kommunerne (local government areas) og delstaten er ABS’ skønnede bosatte befolkning (Estimated Resident Population) pr. 30. juni 2025; stedernes indbyggertal kommer fra folketællingen i 2021 (Census 2021) og gælder ABS’ urban centres and localities, så en by som Adelaide regnes med forstæderne.

Kommuner i South Australia

Alle 71 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i South Australia. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
By30.17316
Kommune42.875794
Kommune11.736932
Kommune31.4271.827
Lokalt forvaltningsområde2.668102.348
Kommune26.817894
Kommune2.6881.590
Kommune10.758476
By48.25728
By58.82624
Distriktsråd (district council)3.7575.420
By130.84155
Kommune9.4671.892
Distriktsråd (district council)1.7715.019
Distriktsråd (district council)1.52678
Distriktsråd (district council)5.6278.833
Kommune16.601773
Distriktsråd (district council)1.0576.742
Kommune1.6624.070
Distriktsråd (district council)1.3672.756
Town27.56441
Regionsråd (regional council)4.1416.715
Lokalt forvaltningsområde9.2231.898
By39.68314
Kommune5.2124.401
Distriktsråd (district council)1.0264.416
Distriktsråd (district council)1.0645.697
Distriktsråd (district council)2.4203.340
Regionsråd (regional council)17.3171.277
Kommune6.2684.721
Distriktsråd (district council)11.9717.764
Lokalt forvaltningsområde102105.766
By101.22956
Kommune9.6746.272
By71.26776
Distriktsråd (district council)45.111595
By28.05734
Distriktsråd (district council)2.8613.423
Landby (rural city)23.5391.832
Kommune8.9304.520
Kommune4.6882.986
By40.84515
Område uden kommune3.001619.426
By184.827518
Distriktsråd (district council)8843.322
Distriktsråd (district council)1.7013.020
By115.790345
By143.02292
By14.4691.158
By15.06530
Regionsråd (regional council)17.6641.761
By23.4598
Kommune10.274916
Distriktsråd (district council)1.6211.092
Kommune4.089110
By151.019160
Distriktsråd (district council)2.0135.702
Distriktsråd (district council)2.2926.223
Distriktsråd (district council)7.0886.527
By105.12095
Distriktsråd (district council)2.9632.669
By40.73114
By17.457385
Regionsråd (regional council)6.9933.468
Lokalt forvaltningsområde8.6734
Kommune12.3783.926
By66.54737
By21.7201.071
Distriktsråd (district council)1.1715.075
Distriktsråd (district council)6.299751
Kommune12.2425.900

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner (local government areas): Australian Bureau of Statistics (ABS), Australian Statistical Geography Standard (ASGS), Local Government Areas 2025 (geo.abs.gov.au).
  • Indbyggertal: ABS, Estimated Resident Population, pr. 30. juni 2025, pr. local government area og delstat (Regional population; ABS Data API, ERP_LGA2025).
  • Kommunernes navne (councils): Geoscape Administrative Boundaries, Local Government Areas, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia).
  • Steder: ABS, Urban Centres and Localities 2021 (ASGS Edition 3), med den bosatte befolkning ifølge folketællingen i 2021 (Census 2021, tabel G01; ABS Data API, C21_G01_UCL).
  • Nabodelstater og -territorier: ABS, ASGS Edition 3, States and Territories 2021.
  • Hovedveje: Geoscape Major Roads, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia): National Highways og State Highways.