Interaktivt kort

Kort over New South Wales

Se alle kommuner og byer i New South Wales på et kort som du kan zoome ind på, med de vigtigste veje, floder og søer. Over kortet kan du vise stederne og navnene på kommunerne; når du zoomer ind, vises alle navnene. Klik på en kommune for at se indbyggertal, areal og de største byer.

Kortlag

Kortet indlæses…

Kort over New South Wales til udskrift

Gratis til udskrift i skolen og derhjemme: kortet over New South Wales med byer, kortet over kommunerne og det stumme kort. PDF’erne passer på et A4- eller US Letter-ark.

Kort over New South Wales med byer

Kort over New South Wales med kommuner

Stumt kort over New South Wales

Fakta i korte træk

Hovedstad
Sydney
Største by
Sydney (4.698.656)
Indbyggere
8.592.524 (2025)
Areal
800.798 km²
Kommuner i New South Wales
129
Kommune med flest indbyggere
Blacktown (449.385)
Kommune med størst areal
Område uden kommune, 93.209 km²
Kort over New South Wales med de største byer
Kort over New South Wales med de største byer

Om New South Wales

New South Wales har 8.592.524 indbyggere (2025) på et areal af 800.798 km² og er inddelt i 129 kommuner. Hovedstaden er også den største by: Sydney (4.698.656 indbyggere, 2021). New South Wales grænser op til Victoria, Queensland, South Australia og Australian Capital Territory.

Af kommunerne har Blacktown flest indbyggere (449.385) og Område uden kommune færrest (975); Område uden kommune har det største areal (93.209 km²) og Hunters Hill det mindste (6 km²).

De største byer i New South Wales

De 25 største byer. Du finder dem alle (262) på kortet ovenfor: vis stederne og zoom ind.

#ByKommuneIndbyggere
1SydneySydney4.698.656
2NewcastleNewcastle348.539
3Central CoastCentral Coast325.255
4WollongongWollongong280.153
5MaitlandMaitland89.597
6Tweed HeadsTweed63.721
7AlburyAlbury53.677
8Coffs HarbourCoffs Harbour51.069
9Wagga WaggaWagga Wagga49.686
10Port MacquariePort Macquarie-Hastings47.793
11OrangeOrange40.127
12DubboDubbo38.783
13QueanbeyanQueanbeyan-Palerang37.511
14BathurstBathurst36.230
15TamworthTamworth35.415
16Nowra - BomaderryShoalhaven33.583
17Blue MountainsBlue Mountains30.049
18LismoreLismore27.916
19GoulburnGoulburn Mulwaree23.963
20Bowral - MittagongWingecarribee23.762
21CessnockCessnock23.211
22Morisset - CooranbongLake Macquarie22.150
23ArmidaleArmidale21.312
24GriffithGriffith20.799
25Forster - TuncurryMid-Coast20.554

Indbyggertallet i kommunerne (local government areas) og delstaten er ABS’ skønnede bosatte befolkning (Estimated Resident Population) pr. 30. juni 2025; stedernes indbyggertal kommer fra folketællingen i 2021 (Census 2021) og gælder ABS’ urban centres and localities, så en by som Sydney regnes med forstæderne.

Kommuner i New South Wales

Alle 129 kommuner. Vælg en på listen for at se den på kortet.

Kommuner i New South Wales. Vælg en kolonneoverskrift for at sortere og et navn for at vise det på kortet.
By59.538306
Regionsråd (regional council)29.6527.809
Shire48.603485
Shire2.24421.691
Regionsråd (regional council)45.3593.818
Kommune187.77051
Shire36.9216.279
Shire13.3481.600
Shire8.7732.066
By449.385239
Shire5.4558.558
Shire7.8311.525
By79.2361.431
Shire2.37314.600
Shire2.31041.598
Shire1.39619.162
By17.515170
Kommune43.9277
Shire38.784566
Shire13.9156.022
Kommune146.483202
By191.285311
By93.00620
Kommune389.687110
Shire2.80318.934
Kommune357.8161.681
Shire1.77353.492
By71.4431.965
Kommune56.87410.429
Shire4.01945.575
By82.1091.174
Shire4.7422.431
Shire3.8899.916
Regionsråd (regional council)11.4293.981
Shire12.7212.809
Kommune256.90673
Regionsråd (regional council)57.3847.535
Shire10.1022.250
Kommune8.5018.883
Shire41.3093.428
By213.677102
Kommune13.2475.685
Shire9.3014.710
Kommune163.91938
Shire4.3044.832
Shire9.0695.480
Kommune33.7463.220
Shire11.7425.749
By27.4581.639
Shire13.5024.987
Shire4.9689.260
By69.2992.775
Shire2.89911.326
Kommune19.3477.141
Shire155.484455
Kommune13.9836
Kommune193.12535
Shire18.1529.405
Shire6.4032.030
Shire31.9503.376
Kommune23.139258
Kommune128.54285
Kommune9.7073.584
Shire6.11814.968
By224.540649
Kommune43.09410
Shire11.4751.167
By43.6421.288
By20.6934.512
By261.231306
Shire7.6715.082
Shire3.5092.896
By100.439392
Kommune99.44810.054
Regionsråd (regional council)26.4728.752
Shire12.84517.903
Kommune29.3749
Kommune14.03011.863
Kommune3.6956.881
Shire16.8593.405
Kommune21.2371.491
Shire12.79713.015
Shire5.7614.116
Shire6.4205.262
By178.935187
Kommune73.70510
Kommune272.656254
Kommune5.5953.625
Område uden kommune97593.209
By44.990284
Shire14.1755.958
By279.01484
By231.701405
Kommune92.4323.682
Kommune80.070858
Regionsråd (regional council)67.6335.319
By146.48436
Kommune24.0443.047
By141.69340
By83.228147
By111.7554.567
Kommune25.8414.893
Regionsråd (regional council)22.39615.165
Kommune15.0588.959
Kommune49.20314
Shire241.327334
By241.79727
Regionsråd (regional council)66.4039.884
Shire6.0502.802
Shire7.1887.324
Shire222.675386
Shire101.0441.308
Shire14.4258.096
Shire9.0057.127
Shire6.1793.227
By69.1084.824
Kommune2.9896.261
Shire5.43722.308
Shire2.60610.754
Shire9.24612.372
Kommune73.3459
Shire3.5583.415
Shire7.98226.256
By80.52022
Shire53.8402.689
Shire62.0802.555
By224.327684
Kommune55.21812
Kommune17.6633.995

Quizzer og arbejdsark

Kilder

  • Kommuner (local government areas): Australian Bureau of Statistics (ABS), Australian Statistical Geography Standard (ASGS), Local Government Areas 2025 (geo.abs.gov.au).
  • Indbyggertal: ABS, Estimated Resident Population, pr. 30. juni 2025, pr. local government area og delstat (Regional population; ABS Data API, ERP_LGA2025).
  • Kommunernes navne (councils): Geoscape Administrative Boundaries, Local Government Areas, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia).
  • Steder: ABS, Urban Centres and Localities 2021 (ASGS Edition 3), med den bosatte befolkning ifølge folketællingen i 2021 (Census 2021, tabel G01; ABS Data API, C21_G01_UCL).
  • Nabodelstater og -territorier: ABS, ASGS Edition 3, States and Territories 2021.
  • Hovedveje: Geoscape Major Roads, udgivet af Geoscience Australia (Digital Atlas of Australia): National Highways og State Highways.